آدامس جویدن در حین ارتودنسی

آدامس جویدن در حین ارتودنسی | بهترین ایمپلنت شهرکرد | بهترین ایمپلنت اصفهان |

آدامس جویدن در حین ارتودنسی چه اثراتی دارد؟

شاید نتوانید این مسئله را باور کنید اما بر اساس گزارش‌های جمع آوری شده توسط محققین مختلف منجمله محقق‌های انگلیسی، آدامس جویدن در حین ارتودنسی باعث کاهش درد شما می‌شود. به صورت کامل‌تر که بگوییم بر اساس گزارش محقق انگلیسی در شِفیلد، کودکان و نوجوانانی که در زمان ارتودنسی خود به جویدن آدامس مشغول شده‌اند به نسبت آن دسته که آدامس نمی‌جوند، شاهد درد بسیار کمتری در دوران ارتودنسی خود بوده‌اند. اما مضرات استفاده از آدامس در هنگام ارتودنسی بیشتر از فواید آن است، در ادامه این مطلب از سایت دکتر مهران دانشمند، بهترین ایمپلنت شهرکرد دلایل آن را بررسی خواهیم کرد.

اما آیا این مورد به این معنی است که جویدن آدامس در دوران ارتودنسی ضرری ندارد؟ آیا می‌توانیم بدون هیچ نگرانی در مدت ارتودنسی خود آدامس بجویم و حتی از مزایای آن نیز بهره‌مند شویم؟ مسئله به این سادگی‌ها هم نیست. همانطور که گفتیم مورد تست شده بر روی جوانان و نوجوانان یا در اصل رنج سنی یازده تا هجده بوده است که باعث می‌شود سوالی پیش بیاید.

آیا در سنین بالاتر اثرات این کار متفاوت است؟ در یک کلام جواب این سوال مثبت است. بدین معنا که تأثیر جویدن آدامس بر روی براکت‌ها، عملکرد دهان، وضعیت اجتماعی و شاخص آنالوگ چشمی شخص بیشتر از سنین پایین‌تر می‌باشد.

آیا آدامس جویدن در طول ارتودنسی مضر است؟

برای اینکه بتوان درباره‌ی این مسأله پاسخ دقیق و جدی داد باید با یک دکتر ارتودنسی و دندانپزشک حرفه‌ای صحبت کرد. کاری که ما آن را برای شما انجام داده‌ایم. اول از همه بهتر است بدانید که پزشک شما را از جویدن آدامس منع نمی‌کند. اما همین دسته از متخصصان بر خلاف این کار، بسیار مخالف جویدن آدامس در طول ارتودنسی می‌باشند. چرا؟ با ما همراه باشید تا به ذکر مهمترین دلایلی بپردازیم که باعث می‌شود شما تصمیم بگیرید که در دوران ارتودنسی خود از جویدن آدامس صرف نظر کنید.

مقایسه‌ ارتودنسی و کامپوزیت دندان‌ ها | بهترین ایمپلنت شهرکرد

چرا جویدن آدامس برای  کسانی که ارتودنسی کرده‌اند مضر است؟

برخلاف اینکه جویدن دندان خطرات جدی برای شما به همراه ندارد، اما نکات منفی بخصوصی دارد که بهتر است قبل از انجام این کار آن‌ها را بدانید. در این بخش ما به ذکر مهمترین آن‌ها می‌پردازیم:

1- افزایش پیدا کردن زمان و هزینه ارتودنسی

در طول ارتودنسی شاهد این اتفاق هستیم که متخصص ارتودنسی دندان سیم ارتودنسی بین براکت‌ها را به شکلی بخصوصی می‌کند. این کار باعث می‌شود که در چند هفته‌ی اول ارتودنسی شاهد فشار زیادی بر روی دندان باشیم. فشاری که باعث می‌شود دندان‌ها به سرعت خوب شوند. اگر که طی اتفاقی این سیم خم یا پاره شود تنظیم ارتودنسی به هم خورده و نیازمند تعویض سیم یا تنظیم مجدد سیم ارتودنسی است. انجام این کار نیازمند وقت قبلی از متخصص می‌باشد، زمان بر است و از همه مهمتر هزینه ارتودنسی در پی دارد که شما مجبور به پرداخت آن خواهید بود.

صفحه اینستاگرام دکتر مهران دانشمند متخصص ایمپلنت شهرکرد

2- خم کردن سیم‌های ارتودنسی

اگر که در هنگام آدامس جویدن، آدامس به بخش جلویی دندان شما منتقل شود؛ در طولانی مدت می‌تواند باعث شل شدن براکت‌ها و حتی باعث شکستن و افتادن آن‌ها شود. یکی دیگر از احتمالاتی که در هنگام جویدن آدامس وجود دارد خم یا حتی باز شدن سیم‌های ارتودنسی می‌باشد. البته این موارد از خطرناک‌ترین عوارض در هنگام جویدن آدامس هستند و بعضاً ممکن است افرادی با این مشکلات برخورد نکرده باشند. اما احتیاط کردن همیشه می‌تواند مفید باشد.

3- چسبیدن به ارتودنسی و دستگاه‌ها

این کار یعنی جویدن آدامس برای افرادی که ارتودنسی دارند خطرناک است. حال ارتودنسی آن‌ها از نوع ثابت باشد یا متحرک و یا ارتودنسی نامرئی. شما باید سعی کنید از این کار اجتناب کنید چرا که احتمال دارد به صورت اتفاقی آدامسی که در حال جویدن آن هستید در بین دستگاه‌های ارتودنسی شما گیر کند و مجبور به مراجعه به متخصص شوید. یکی از اتفاقاتی که ممکن است رخ دهد چسبیدن آدامس دور براکت‌ها یا سیم ارتودنسی یا حتی الاستیک‌ها می‌باشد که می‌تواند به کل عملکرد ارتودنسی را مختل کند و شما را مجبور به پرداخت هزینه‌ای برای حل مشکل کند.

دکتر مهران دانشمند در دکتر آفبهترین ایمپلنت شهرکرد در کلینیک 24


مطالب پیشنهادی برای مطالعه :

ناهماهنگی خط وسط دندان

ایمپلنت زاویه دار

مقایسه ایمپلنت تیتانیوم و زیرکونیا

دسته بندی : مطالب آموزشی بهترین ایمپلنت اصفهان و شهرکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *