ارتودنسی بدون سیم چیست؟

ارتودنسی بدون سیم چیست؟ | بهترین ایمپلنت شهرکرد | بهترین ایمپلنت اصفهان |

بررسی ارتودنسی بدون سیم

متخصص ارتودنسی و دیگر دندانپزشکان، برای سالیان طولانی مجبور بوده‌اند از سیم‌ها و دیگر ملزومات ارتودنسی همچون بندها و براکت‌ها، برای ترمیم بی‌نظمی دندان‌ها استفاده کنند تا آن‌ها را در جهات مورد نظر خود حرکت داده و یا بچرخانند تا دندان‌ها، مرتب شده و لبخند زیبایی را برای شما به ارمغان آوردند. در مطلب امروز از سایت دکتر مهران دانشمند بهترین ایمپلنت شهرکرد ارتودنسی بدون سیم را مورد بررسی قرار می دهیم.

اما امروزه با کاربرد تکنولوژی اسکن و پرینت سه بعدی و همچنین کاربرد نرم‌افزارهای پیشرفته‌ دو بعدی و سه بعدی در لابراتوارهای تخصصی ارتودنسی، این امکان به وجود آمده است تا بسیاری از افرادی که دندان‌های بهم ریخته و نامرتب دارند. حتی در سنین بزرگسالی، بدون به کار بردن هرگونه سیم بر روی دندان‌های خود، آن‌ها را مرتب نمایند؛ بدون اینکه دیگران متوجه درمان ارتودنسی آن‌ها شوند.

چگونگی انجام ارتودنسی بدون سیم

نحوه‌ انجام این سیستم ارتودنسی، به این صورت است که متخصص ارتودنسی پس از بررسی دندان‌های شما و حصول اطمینان از سلامت و ایمنی آن‌ها یا درمان هرگونه پوسیدگی؛ قبل از شروع ارتودنسی بسته به نوع بی‌نظمی دندان هر شخص، با استفاده از تکنولوژی کامپیوتری بسیار دقیق و پیشرفته، تعدادی ردیف‌کننده‌ دندانی شفاف یا الاینر، می‌سازد. جنس الاینرها از پلاستیک فشرده با خاصیت ارتجاعی خاص هستند که با توجه به قالب دندان‌های شما ساخته می‌شوند و پس از آن، بر روی هرکدام از لاینرها، شماره‌ای منحصر به فرد حک می‌شود و شما از آن‌ها به ترتیب شماره‌ای که بر رویشان حک شده است به مدت دو تا سه هفته (۲۲ ساعت در شبانه روز) استفاده می‌کنید.

روش کار نیز به این صورت است که شخص متقاضی ارتودنسی بدون سیم؛ امروز الاینر شماره یک، دو هفته بعد الاینر شماره دو، دو هفته بعد از آن الاینر شماره سه و به همین ترتیب تا آخرین الاینر را استفاده می‌کند تا دندان‌هایش در یک مسیر از پیش طراحی شده و برنامه‌ریزی شده در کامپیوتر، به محل صحیح خود هدایت شده و مرتب شوند.

ارتودنسی بدون جراحی فک (کاموفلاژ) | بهترین ایمپلنت شهرکرد

افراد کاندید برای ارتودنسی بدون سیم

کاندیداهای مناسب برای ارتودنسی بدون سیم، نوجوانان و بزرگسالانی هستند که دارای مشکلات دندانی جزئی یا متوسط می‌باشند.
قابل ذکر است که از ارتودنسی بدون سیم برای درمان مشکلات و عوارض دندانی زیر، استفاده می‌شود:

  • مشکلات گاز گرفتن و فشار آوردن بر روی دندان‌ها که باید در حد طبیعی باشد.
  • شلوغی دندان‌هایی که خیلی به یکدیگر نزدیک هستند. که این شلوغی، باعث تغییر موقعیت و تراز غیرطبیعی آن‌ها شده است.
  • دندان‌هایی که با یکدیگر فاصله‌ زیادی دارند.
  • کسانی که دندان‌های کج و نامنظم دارند.

صفحه اینستاگرام دکتر مهران دانشمند متخصص ایمپلنت شهرکرد

نکات مراقبتی در ارتودنسی بدون سیم

زمانی که شما روش درمانی ارتودنسی بدون سیم را برای نظم و ترتیب بخشیدن به دندان‌هایتان انتخاب می‌کنید، لازم است تا نکات قابل توجه زیر را درنظر داشته باشید. مراقبت خوب از دهان، مسواک زدن منظم دندان‌ها در طول روز، استفاده از دهان‌شویه و نخ دندان در ارتودنسی بدون سیم، بسیار مهم است.
بعد از درمان ارتودنسی بدون سیم، عدم مصرف غذاهای خیلی گرم و سرد، محافظت از دندان‌ها در برابر باکتری‌ها و مراجعه‌ منظم به دندانپزشک، از مهم‌ترین نکاتی است که باید حتما رعایت شود.

الاینرها را باید بطور مرتب تمیز کنید. یعنی هر بار که دندان‌هایتان را مسواک می‌زنید، باید الاینر را هم با مسواک تمیز کنید تا جرم چسبیده به آن پاک شود.
هربار که الاینر را از دهانتان خارج می‌کنید، باید آن را بشویید. اگر این کار را به بعدا موکول کنید. بسیاری از ذرات چسبیده به آن را دیگر نمی‌توانید به راحتی پاک کنید و الاینر ممکن است جرم یا لکه بگیرد.

زمانیکه الاینر در دهانتان است، هیچ چیزی به جز آب نخورید. چراکه نوشیدنی‌های دیگر باعث تغییر رنگ الاینرها می‌شوند. الاینر پلاستیکی در مقابل حرارت، آسیب‌پذیر است. بنابراین آن را زیر آب داغ، نزدیک بخاری یا هر منبع حرارتی دیگری نگذارید. اگر الاینر تغییر شکل پیدا کند، دیگر نمی‌توانید از آن استفاده کنید و باید الاینر دیگری برایتان ساخته شود که هزینه و وقت زیادی صرف آن خواهد شد.

دکتر مهران دانشمند در دکتر آفبهترین ایمپلنت شهرکرد در کلینیک 24


مطالب پیشنهادی برای مطالعه :

دلایل ترس از عصب کشی دندان کدام اند؟

روش های پیشگیری از تغییر رنگ کامپوزیت دندان

آشنایی با انواع کراودینگ دندان

دسته بندی : مطالب آموزشی بهترین ایمپلنت اصفهان و شهرکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *