تاثیر لمینت در پوسیدگی دندان ها

تاثیر لمینت در پوسیدگی دندان ها | بهترین ایمپلنت شهرکرد | بهترین ایمپلنت اصفهان |

بررسی تاثیر لمینت در پوسیدگی دندان ها

در مطلب امروز از سایت دکتر مهران دانشمند بهترین ایمپلنت شهرکرد قصد داریم به این پرسش پاسخ دهیم که آیا لمینت در پوسیدگی دندان ها تاثیر دارد؟ برخی افراد تصور می‌کنند هنگامی که لمینت روی سطح دندان‌ها قرار می‌گیرد، هوا و اکسیژن به بخش‌های داخلی دندان نمی‌رسد و باعث پوسیدگی دندان می‌شود. این موضوع به هیچ وجه علمی نیست و صحت ندارد.

لمینت دندان نه تنها باعث پوسیدگی دندان‌ها نمی‌شود، بلکه خود به عنوان یک عامل محافظ عمل می‌کند و مانع از پوسیدگی دندان‌ها می‌شود. لمینت دندان از ورود باکتری‌ها و مواد آلوده به سطح دندان جلوگیری می‌کند و مانند یک پوشش از ایجاد پوسیدگی روی سطح دندان جلوگیری می‌کند. از طرفی لمینت دندان، ضخامت بسیار کمی دارد و یک روکش بسیار نازک است. بنابراین جلوۀ غیر طبیعی روی دندان نخواهد داشت و با داشتن رنگی مشابه رنگ دندان‌های طبیعی، لبخندی زیبا برای شما ایجاد می‌کند و همزمان از آسیب رسیدن به دندان‌ها جلوگیری خواهد کرد.

مواد سرامیکی یا پرسلن بسیار نازک هستند و به کمک چسب و به شکل مستقیم روی سطح دندان‌ها قرار می‌گیرند. هنگام استفاده از لمینت دندان، نیازی به تراش دادن بخش وسیعی از مینای دندان نیست. بنابراین حتی این روش آسیب شدیدی به مینای دندان وارد نمی‌کند. دندانپزشک باید لمینت را به گونه‌ای روی سطح دندان قرار دهد که این روکش، بخش وسیعی از سطح مینای دندان را پوشش دهد. حتی فاصلۀ بین لثه و بالای دندان نیز باید توسط لمینت پوشش داده شود. رعایت بهداشت دهان و دندان بعد از انجام لمینت اهمیت بسیار زیادی دارد.

تاثیر لمینت دندان در از بین رفتن مینای دندان

  • ضخامت مینای دندان قبل از انجام لمینت مورد بررسی قرار می‌گیرد. زیرا حتماً باید قبل از قرار دادن روکش لمینت، بخشی از مینای دندان تراش داده شود.
  • افرادی که ضخامت مینای دندان کمی دارند، برای انجام لمینت دندان مناسب نیستند.
  • به طور کل با فرآیند لمینت، بخشی از مینای دندان برای همیشه از بین خواهد رفت و شما باید تا آخر عمر از روکش‌های دندانی استفاده کنید.
  • اگر می‌خواهید مینای دندان شما حفظ شود، می‌توانید از روش‌های دیگری مثل کامپوزیت دندان‌ها استفاده کنید.

میزان درد تراشیدن مینای دندان پیش از نصب لمینت

شما در زمان تراش دادن دندان‌ها، هیچ دردی را احساس نخواهید کرد. البته دندانپزشک برای بیمارانی که اضطراب و نگرانی دارند، آرامبخش یا بی حسی تزریق می‌کند تا فرد هیچ حسی در زمان تراش دادن دندان نداشته باشد. برای تراش دادن دندان‌ها باید به یک دندانپزشک با تجربه مراجعه کنید.

فواید و مضرات لمینت دندان | بهترین ایمپلنت شهرکرد

مقدار تراشیدن دندان برای لمینت دندان

همانطور که گفته شد، لمینت دندان انواع مختلفی دارد و در اغلب موارد به شکل‌های سرامیکی و کامپوزیتی وارد بازار می‌شود. هر یک از انواع لمینت دندان، خصوصیات متفاوتی دارند. به همین دلیل مقدار تراش دندان‌ها با توجه به نوع لمینت متفاوت خواهد بود. در روش لمینت، دندانپزشک سعی می‌کند بخش نازکی از مینای دندان را تراش دهد. معمولا اگر لمینت دندان از زیرکونیا و کادکام یا ایی ماکس ساخته شده باشد، مقدار نیم تا هشت دهم میلیمتر از مینای دندان، تراش داده می‌شود. در لمینت لومینیرز و برلیانس، نیازی به تراش دندان‌ها نیست.

صفحه اینستاگرام دکتر مهران دانشمند متخصص ایمپلنت شهرکرد

پیشگیری از پوسیدگی دندان های لمینت شده

با توجه به اینکه شما بعد از انجام لمینت دندان باید تا پایان عمر از روکش‌های دندانی استفاده کنید، بنابراین نگهداری از لمینت دندان و مراقبت از دندان‌ها نقش بسیار مهمی در جلوگیری از پوسیدگی دندان‌های لمینت شده خواهد داشت. در ادامه می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید تا به هیچ وجه دندان‌های لمینت شده دچار پوسیدگی نشوند:

  • غذاهای سفت و خشک مصرف نکنید.
  • از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های نامناسب پرهیز کنید.
  • به طور منظم مسواک بزنید و دندان و دهان خود را شستشو دهید.
  • مسواک خود را هر ۶ ماه یکبار عوض کنید.
  • از محصولات ساینده دندانپزشکی استفاده نکنید.

دکتر مهران دانشمند در دکتر آفبهترین ایمپلنت شهرکرد در کلینیک 24


مطالب پیشنهادی برای مطالعه :

بهترین رنگ برای کامپوزیت ونیر کدام است؟

انواع مختلف تاج دندان

معایب و مزایای آمالگام

دسته بندی : مطالب آموزشی بهترین ایمپلنت اصفهان و شهرکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *