روش های مختلف ترمیم دندان

بهترین ایمپلنت شهرکرد | بهترین ایمپلنت اصفهان | روش های مختلف ترمیم دندان | بهترین ایمپلنت شهرکرد

بررسی روش های مختلف ترمیم دندان

در این مطلب از سایت دکتر مهران دانشمند، بهترین ایمپلنت شهرکرد روش های مختلف ترمیم دندان را مورد بررسی قرار می دهیم.

علل نیاز به ترمیم دندان

جویدن یک عمل متعادل کننده و پیچیده است که نیاز به هماهنگی نزدیک بین فک، دندان‌ها و زبان دارد تا مطمئن شد که، غذا قبل از هضم به درستی آسیاب و له شده است. هنگامی که غذا به درستی جویده نشود، خفگی و مشکلات گوارشی ممکن است رخ دهد. تکیه بیش از حد به یک طرف دهان به دلیل درد ناشی از دندان آسیب دیده یکی از علل شایع اختلال در عملکرد جویدن است. دندانپزشکی ترمیمی یکی از راه‌های کمک به بازیابی توانایی جویدن است.

از سویی دیگر، نامرتبی دندان‌ها می‌تواند باعث مشکلات دهانی از جمله درد فک، سفتی ماهیچه‌های فک، خودگزیدن ناخواسته لثه‌ها شود. این ناراحتی‌ها حتی می‌تواند منجر به سردردهای مکرر و مشکلات خواب شوند. متخصص ترمیمی دندان چندین روش را برای کمک به مرتب سازی مجدد دندان‌ها و پایان دادن به ناراحتی بیمار ارائه می‌دهد. در نهایت می‌توانید هم سلامت و هم زیبایی را دریافت کنید. یک لبخند زیبا گویای سلامتی، شادی و زیبایی است. در حالی که همه اعضای بدن ما نمی‌توانند از پیری دور بمانند، دندان‌های ما می‌توانند همچنان جوان و زیبا باشند. با ترمیم دندان می‌توانید لبخندی زیبا داشته باشید و مانند مدل‌ها و افراد مشهور که به لبخند خود توجه ویژه‌ای دارند، در هر مراسمی توجهات را به خود جلب کنید.

حتی یک لبخند زیبا با دندان‌های سفید، مرتب و زیبا می‌تواند عیوب دیگر مانند چین و چروک پوستی را کمتر نشان دهد. در زیر برخی از روش‌های رایج ترمیم دندان جلو و دیگر دندان‌ها که توسط دندانپزشکان مجرب انجام می‌شود، اشاره می‌کنیم:

پر کردن دندان (Dental Fillings)

پر کردن کامپوزیت یا فیلینگ کم تهاجمی است و به حفظ بیشتر ساختار دندان کمک می‌کند. ین روش معمولاً برای ترمیم دندان آسیب دیده ناشی از پوسیدگی یا حفره استفاده می‌شود. هنگامی که دندانپزشک قسمت‌های آسیب دیده یا پوسیده را بر می‌دارد، پرکننده کامپوزیت به دندان چسبانده می‌شود تا طبیعی به نظر برسد. این روش به آماده سازی کمی نیاز دارد و می‌تواند در یک جلسه کامل دندانپزشکی تکمیل شود.

روکش دندانی (Dental Crowns)

روکش دندان، برای محافظت از دندان‌ها با اختلال ساختاری، استفاده می‌شود. روکش‌‌های دندانی را گاهی اوقات «کلاه دندان» می‌نامند زیرا دندان را به طور کامل تا خط لثه می‌پوشانند. قرار دادن روکش معمولاً به چند نوبت عملیات مختلف دندانپزشکی نیاز دارد. این روش با کوتاه کردن دندان آسیب دیده و گاهی اوقات جراحی لثه همراه است.

موارد ترمیم ایمپلنت دندان | بهترین ایمپلنت شهرکرد

بریج دندانی (Dental Bridges)

بریج ترکیبی از چندین تاج دندانی است (معمولاً سه یا چهار). از این روش برای پوشاندن شکاف به جا مانده از دندان‌های از دست رفته استفاده می‌شود. بریج می‌تواند به دندان‌های سالم در دو طرف شکاف یا ایمپلنت‌های دندانی متصل شود. این روش نیز به چندین جلسه درمان نیاز دارد.

ایمپلنت دندانی (Dental Implants)

ایمپلنت دندان، بهترین روش برای داشتن دندان‌هایی طبیعی است. متخصص ترمیم دندان از یک پست ایمپلنت برای جایگزینی ریشه دندان استفاده کرده و در نتیجه سلامت استخوان و تراز دندان را حفظ می‌کند. ایمپلنت‌های دندانی می‌توانند یک، چند یا همه دندان‌های روی قوس دندانی را ترمیم کنند زیرا امکان ترمیم دندان از جمله تاج، بریج و پروتز را دارند.

صفحه اینستاگرام دکتر مهران دانشمند بهترین ایمپلنت شهرکرد

اینله (Onlay) و آنله (Inlay)

این روش‌ها نسبت به پرکردن دندان برجسته‌تر و از روکش‌های دندان کوچکتر هستند. اینله و آنله در آزمایشگاه دندانپزشکی برای آسیب‌های دندانی ساخته می‌شوند که برای پرکردن بسیار شدید و برای روکش دندان بسیار کم است. اینله زمانی کاربرد دارد که تاج دندان سالم باشد، در حالی که انله به بازیابی تاج آسیب دیده دندان کمک می‌کند.

باندینگ کامپوزیت (Composite Bonding)

ترمیم دندان جلو با باندینگ کامپوزیت زمانی انجام می‌شود که یک تکه از دندان جلویی کنده شده باشد. پر کردن دندن جلویی ممکن است سخت باشد. باندینگ دندانی با رزین کامپوزیت برای بازسازی دندان‌های شکسته و بازگرداندن زیبایی آنها استفاده می‌شود. کامپوزیت لایه به لایه اعمال می‌شود، سپس سفت شده و به شکل و اندازه دلخواه دندان پولیش می‌شود.

دکتر مهران دانشمند در دکتر آفبهترین ایمپلنت شهرکرد در کلینیک 24


مطالب پیشنهادی برای مطالعه :

علل درد دندان عصب کشی شده

روند رشد دندان‌های انسان

دلایل سیاه شدن دندان کودک

دسته بندی : مطالب آموزشی بهترین ایمپلنت اصفهان و شهرکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *