علت دندان قروچه 

علت دندان قروچه | بهترین ایمپلنت شهرکرد | بهترین ایمپلنت اصفهان |

بررسی علت دندان قروچه

در این مطلب از سایت دکتر مهران دانشمند، بهترین ایمپلنت شهرکرد قصد داریم علت دندان قروچه را بررسی کنیم. درست است که دندان قروچه عمدتاً در زمان خواب اتفاق می‌افتد اما متأسفانه بعضی از افراد دچار براکسیسم در بیداری می‌شوند. این افراد به دلیل استرس، خشم و به طور کلی ناهنجاری‌های روحی، دچار مشکلات زیادی خواهند شد که از جمله می‌توان به دندان قروچه اشاره کرد.

البته عوامل دیگری نیز باعث ابتلا به این عارضه در دهان و دندان می‌گردد. برای مثال دندان قروچه در کودکان بیشتر از بزرگسالان اتفاق می‌افتد و یا ابتلا به برخی از بیماری‌ها همانند پارکینسون و بیماری رفلکس معده نیز می‌تواند شرایط را برای دندان قروچه فراهم ‌نماید.

علت دندان قروچه در خواب

عارضه براکسیسم یا دندان قروچه عمدتاً در خواب اتفاق می‌افتد و همین موضوع برای افراد مبتلا به این مشکل، بسیار نگران‌کننده خواهد بود. اگر در بیداری دچار درد دندان قروچه شوید، به دلیل اینکه هوشیار هستید سریع می‌توانید از دیگران کمک بخواهید تا فک‌های شما را از یکدیگر جدا کنند اما در خواب، هوشیار نبوده و در نتیجه دندان قروچه در خواب می‌تواند عوارض جدی را برای شما به همراه داشته باشد. اما علت قروچه در خواب چیست؟

  • شایع‌ترین دلیل این اتفاق، اضطراب استرس و به طور کلی مشکلات روحی است که افراد با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.
  • همچنین افرادی که دارای شخصیت بیش فعال و پرخاشگر هستند به تدریج دچار دندان قروچه در خواب نیز خواهند شد.
  • اگر به مصرف الکل و نوشیدنی‌های کافئین‌دار به مقدار زیاد عادت دارید و یا به عبارت دیگر به این قبیل مواد اعتیاد پیدا کرده‌اید، باید منتظر براکسیسم در شب نیز باشید.
  • البته یکی از دلایل شایع دندان قروچه در خواب، سابقه ژنتیکی است. اگر والدین شما یا یکی از اعضای خانواده آن‌ها دچار دندان قروچه باشند، شما به احتمال زیاد دچار چنین مشکلی خواهید شد.
  • مصرف برخی از دارو‌های اعصاب همانند دارو‌های ضد افسردگی نیز می‌تواند باعث دندان قروچه در خواب شود.

صفحه اینستاگرام دکتر مهران دانشمند متخصص ایمپلنت شهرکرد

علت دندان قروچه | بهترین ایمپلنت شهرکرد

تشخیص دندان قروچه

تصوری که در بین مردم وجود دارد این است که اگر افراد دندان‌های خود را به یکدیگر فشار دهند، آن‌ها به عارضه دندان قروچه مبتلا شده‌اند. در صورتی که این گونه نیست. برای مثال ممکن است شخصی تحت درمان ارتودنسی باشد و گاهی اوقات به دلیل درد خیلی شدیدی که در دندان‌ها احساس می‌کند، دندان‌های خود را به دیگر فشار می‌دهد. در چنین شرایطی دندان قروچه رخ نداده است. بلکه فرد برای مهار درد، این کار را انجام می‌دهد. بنابراین متخصص چگونه می‌تواند دندان قروچه یا براکسیسم را تشخیص دهد؟

مهمترین نشانه‌ های دندان قروچه عبارتند از:

  • فشار وارده به دندان‌ها به حدی زیاد است که حتی ممکن است فرد کنار شما صدای ساییده شدن دندان‌ها به یکدیگر را بشنود.
  • زمانی که فرد دچار دندان قروچه می‌شود، درد بسیار شدیدی در تمامی دندان‌ها و فک او ایجاد می‌شود به حدی که عضلات فرد به حالت انقباض در می‌آیند و حتی شاید امکان باز کردن کامل فک وجود نداشته باشد.
  • به دلیل اینکه فک‌ها به شدت تحت فشار قرار می‌گیرند، بنابراین به مرور زمان سردرد‌های شدید در ناحیه شقیقه‌ها نیز به سراغ فرد می‌آیند.
  • مسلما دندان قروچه به خصوص در هنگام شب، باعث اختلال در خواب می‌شود به خصوص اینکه باید حتماً یک نفر مراقب فرد مبتلا به براکسیسم باشد چون در زمان دندان قروچه، باید هر چه زودتر دو فک از یکدیگر جدا شوند. در غیر این صورت احتمال شکستن دندان‌ها و آسیب جدی به فک وجود دارد.
  • در ادامه دندان قروچه، درد‌های دیگر همانند درد گوش، گردن و همچنین درد ناحیه چشم‌ها نیز بروز می‌کند.

دکتر مهران دانشمند در دکتر آفبهترین ایمپلنت شهرکرد در کلینیک 24


مطالب پیشنهادی برای مطالعه :

لیفت سینوس

مقایسه دندان مصنوعی ثابت و متحرک

دلایل بوی بد دهان

دسته بندی : مطالب آموزشی بهترین ایمپلنت اصفهان و شهرکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *