عوارض لمینت دندان

عوارض لمینت دندان | بهترین ایمپلنت شهرکرد | بهترین ایمپلنت اصفهان |

بررسی عوارض لمینت دندان

انتخاب جنس لمینت تاثیر بسیار زیادی بر بروز عوارض دارد. به عنوان مثال لمینت‌های کامپوزیتی استحکام و مقاومت کمتری نسبت به لمینت‌های سرامیکی دارند و ممکن است آسیب ببینند. در ادامه این مطلب از سایت دکتر مهران دانشمند بهترین ایمپلنت شهرکرد عوارض لمینت دندان را مورد بررسی قرار می دهیم.

تیره شدن دندان‌ ها

تیر و سیاه شدن لمینت دندان، یکی دیگر از عوارضی است که ممکن است بعد از لمینت دندان بروز کند. البته احتمال بروز این عارضه به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال عدم رعایت بهداشت دهان و دندان به مرور زمان باعث زرد شدن یا تغییر رنگ لمینت دندان می‌شود. همچنین اگر به صورت مداوم از مواد غذایی نامناسب یا نوشیدنی‌های مضر استفاده کنید، ممکن است مواد قندی نوعی مواد اسیدی روی سطح لمینت آزاد کند که باعث تیره شدن لمینت دندان شود.

واکنش دندان

با توجه به اینکه در فرآیند لمینت، مینای دندان تراش داده می‌شود، ممکن است دندان‌ها حساسیت بیشتری نسبت به گرما یا سرما داشته باشند. این حساسیت به شکل‌های مختلفی مثل درد یا تورم لثه، بروز می‌کند. البته حساسیت‌های دندانی معمولا بعد از مدتی متوقف می‌شوند و بسیاری از افراد حتی حساسیت دندان بعد از لمینت را تجربه نخواهند کرد. به همین دلیل گفته می‌شود که فرآیند لمینت برای افرادی که مینای دندان نازکی دارند چندان مناسب نیست.

آسیب به لمینیت

شما بعد از انجام لمینت، باید بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید و توجه بسیار زیادی به مصرف مواد غذایی خود داشته باشید. به عنوان مثال نوشیدنی‌های بسیار داغ یا بسیار سرد به مرور زمان ممکن است باعث آسیب به لمینت دندان شود. در این حالت لمینت ترک برداشته یا به طور کامل از سطح مینای دندان جدا می‌شود.

در روش لمینت، ابتدا باید سطح مینای دندان کمی تراش داده شود.‌ در صورتی که لمینت دندان صدمه ببیند یا از سطح دندان جدا شود، باید مجددا آن را ترمیم کنید. مقاومت لمینت‌های سرامیکی نسبت به لمینت‌های کامپوزیتی بیشتر است. به طور کلی مقاومت هر دو نوع لمینت از دندان طبیعی کمتر است و در صورتی که فشار زیادی به آن وارد کنید، خیلی زود صدمه می‌بیند.

فواید و مضرات لمینت دندان | بهترین ایمپلنت شهرکرد

افراد مناسب برای انجام لمینت کردن دندان

لمینت دندان یک روش کاملا کم خطر و ایمن است و اکثر افراد می‌توانند متقاضی انجام این روش باشند. اما متاسفانه برخی از مشکلات و بیماری‌های خاص باعث می‌شود که نتوانند از لمینت برای روکش کردن دندان‌ها استفاده کنند. در ادامه افرادی که برای انجام لمینت دندان مناسب نیستند را برای شما معرفی می‌کنیم. اولین گروه از افرادی که برای انجام لمینت دندان مناسب نیستند، افرادی هستند که دچار بیماری‌های دهان و دندان هستند. این گروه از افراد ابتدا باید بیماری خود را درمان کنند و سپس برای قرار دادن روکش دندان اقدام کنند. افرادی که دارای عفونت لثه یا بیماری پریودنتال هستند، به هیچ وجه نباید از لمینت برای روکش کردن دندان‌ها استفاده کنند.

دندانپزشک موظف است ابتدا میزان عفونت و پوسیدگی دندان را مورد بررسی قرار دهد. سپس با استفاده از روش‌هایی مثل اندو یا مصرف دارو، میزان عفونت را کاهش دهد و در نهایت از لمینت برای روکش کردن دندان استفاده کند. افرادی که دندان‌های آنها به شدت نامرتب است، کاندیدای مناسبی برای انجام لمینت دندان نیستند. دندان‌هایی که با یکدیگر هم تراز نباشند یا روی یکدیگر افتاده باشند، ابتدا باید با استفاده از ارتودنسی مرتب شوند و سپس فرآیند لمینت دندان انجام شود.

صفحه اینستاگرام دکتر مهران دانشمند متخصص ایمپلنت شهرکرد

عوارض لمینت دندان برای دندان های طبیعی

اگر نگران هستید که لمینت دندان به دندان‌های طبیعی شما آسیب برساند، باید به شما اطمینان دهیم که به هیچ وجه امکان آسیب به دندان، توسط مواد لمینت وجود نخواهد داشت. ممکن است به دلیل تجربۀ کم پزشک یا استفاده از مواد بی‌کیفیت، دندان به مرور زمان آسیب ببیند و راه ورود باکتری‌ها یا عوامل آلوده به سطح مینای دندان باز شود. اما امکان ندارد که مادۀ سازنده لمینت دندان که اغلب اوقات پرسلن است، باعث آسیب به دندان‌های طبیعی شود.

اگر حساسیت زیادی روی دندان‌های خود دارید، پیشنهاد می‌کنیم حتما به یک دندانپزشک با تجربه و ماهر مراجعه کنید تا از لمینت با کیفیت برای دندان‌های شما استفاده کند. البته لمینت دندان به هیچ وجه نباید روی دندان‌های پوسیده یا آسیب دیده قرار بگیرد. این موضوع باعث می‌شود به مرور زمان ساختار پوسیدۀ دندان، آسیب بیشتری ببیند و ممکن است این آسیب به ریشه دندان برسد.

به همین دلیل تصویربرداری از دندان‌ها یکی از مراحل مهم قبل از لمینت دندان است. دندانپزشک موظف است به طور کامل وضعیت دندان‌های شما را بررسی کند و در صورت وجود پوسیدگی ابتدا برای از بین بردن پوسیدگی و آسیب‌های سطحی دندان اقدام کند.

دکتر مهران دانشمند در دکتر آفبهترین ایمپلنت شهرکرد در کلینیک 24


مطالب پیشنهادی برای مطالعه :

پس از کامپوزیت دندان چه نکاتی را رعایت کنیم؟

دلایل سیاه شدن لثه بعد از ایمپلنت چیست؟

هنگام خرید خمیر دندان مخصوص کامپوزیت چه نکاتی را رعایت کنیم؟

دسته بندی : مطالب آموزشی بهترین ایمپلنت اصفهان و شهرکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *