مقایسه ایمپلنت تیتانیوم و زیرکونیا

مقایسه ایمپلنت تیتانیوم و زیرکونیا | بهترین ایمپلنت شهرکرد | بهترین ایمپلنت اصفهان |

بررسی و مقایسه ایمپلنت تیتانیوم و زیرکونیا

در این مطلب از سایت دکتر مهران دانشمند، بهترین ایمپلنت شهرکرد قصد داریم به مقایسه بین ایمپلنت های تیتانیوم و زیرکونیا بپردازیم. با ما همراه باشید.

ایمپلنت زیرکونیا

اولین سال استفاده و به نحوی وارد شدن این ایمپلنت در بازار به صورت عمومی را می‌توان سال ۱۹۸۰ میلادی دانست. همچنین بعد از گذشت مدتی بود که این روش درمانی توسط سازمان FDA مورد تایید واقع شد و به همین علت استفاده‌ی آن توسط دندانپزشکان افزایش چشمگیری داشت. قابل توجه است که این ایمپلنت کاملاً غیر فلزی می‌باشد و در اصل جنس آن از سرامیک است.

یکی از دلایل اصلی استفاده‌ی زیاد از این ایمپلنت را می‌توان نرخ پذیرش بالای آن در بدن دانست. به نحوی که در زمان کوتاه با بدن شما سازگار می‌شود و کمتر مشکلی برای شما ایجاد می‌کند. همچنین در هنگام کاشتن آن در درون استخوان بافت استخوانی بدن آن را پس نمی زند. یکی دیگر از دلایلی که این ایمپلنت دارای محبوبیت بسیار بالا می‌باشد غیرفلزی بودن آن است.

ایمپلنت تیتانیومی

سال ۱۹۶۰ را به نحوی می‌توان آغاز استفاده از این روش درمانی دانست. در اوایل این سال بود که برای اولین بار از ایمپلنت تیتانیومی برای کاشت دندان‌های مختلفی استفاده شد. فلز تیتانیوم علاوه بر داشتن استحکام بسیار بالا به نسبت دیگر فلزات بسیار سبک‌تر می‌باشد. به همین علت است که یکی از گزینه‌های ایده‌آل برای انجام ایمپلنت است.

ایمپلنت تیتانیومی به علت مزایای مختلف استفاده‌ی بسیار زیادی دارد. از مهمترین ویژگی‌های این ایمپلنت می‌توان به سبک بودن و داشتن ضریب بالای مقاومت در برابر فشار و خوردگی اشاره کرد. یکی دیگر از موارد قابل توجه سازگاری تیتانیوم است، این عنصر به حدی ویژگی‌های کاربردی دارد که حتی در پیوند مفصل‌ها در ناحیه کمر و زانو هم از آن استفاده می‌شود.

ایمپلنت اینترالاک و کاربرد های آن | بهترین ایمپلنت شهرکرد

تفاوت‌های ایمپلنت تیتانیوم و زیرکونیا

تفاوت‌های زیادی وجود دارند که این دو ایمپلنت را از همدیگر متمایز می‌کنند، در ادامه‌ی مطلب با ما همراه باشید تا به ذکر آن‌ها بپردازیم:

آسان بودن استفاده

یکی دیگر از موارد قابل توجه در رابطه با نصب ایمپلنت‌ها این نکته می‌باشد می‌باشد. جایی که ایمپلنت زیرکونیا تنها یک قسمت دارد ولی ایمپلنت تیتانیومی برخلاف آن دارای دو قسمت جدا شونده است و به همین علت نصب آن سخت‌تر می‌باشد.

صفحه اینستاگرام دکتر مهران دانشمند متخصص ایمپلنت شهرکرد

مقاومت

در این بخش شاهد عملکرد عالی هر دو نوع ایمپلنت هستیم اما ایمپلنت زیرکونیا عملکردی مناسبی در خاصیت کششی و ارتجاعی ندارد و بعضاً شاهد شکستگی‌های کوچکی در هنگام استفاده آن بودیم.

هزینه تمام شده

مورد آخر که می‌توان به آن اشاره کرد، هزینه‌ی ایمپلنت می‌باشد؛ جایی که زیرکونیا با توجه به موادی که از آن ساخته شده است گرانتر می‌باشد.

طول عمر

بر اساس نتایج و بررسی‌هایی که به دست متخصصین معتبر انجام شده است هر دو ایمپلنت تیتانیوم و زیرکونیا پیوند قابل قبولی را با استخوان های اطراف خود برقرار می‌کنند. به همین علت عمر تقریبی ۲۰ سال برای هر دوی آن‌ها تخمین زده شده است اما مورد قابل توجه درباره‌ی طول عمر ایمپلنت زیرکونیا این است که به علت تازه بودن این تکنولوژی طول عمر آن قطعی نشده است و هنوز تحت آزمایش متخصص ایمپلنت است.

دکتر مهران دانشمند در دکتر آفبهترین ایمپلنت شهرکرد در کلینیک 24


مطالب پیشنهادی برای مطالعه :

کاشت ایمپلنت دندان 6

ناهماهنگی خط وسط دندان

ایمپلنت زاویه دار

دسته بندی : مطالب آموزشی بهترین ایمپلنت اصفهان و شهرکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *