نکاتی برای خرید خمیر دندان مخصوص کامپوزیت

خمیر دندان مخصوص کامپوزیت | بهترین ایمپلنت شهرکرد | بهترین ایمپلنت اصفهان |

بررسی نکاتی برای خرید خمیر دندان مخصوص کامپوزیت

در زمان خرید خمیر دندان مخصوص کامپوزیت، باید به دو ویژگی مهم توجه داشته باشید. باقی موارد بین خمیر دندان معمولی و خمیر دندان کامپوزیت مشابه است. در ادامه این مطلب از سایت دکتر مهران دانشمند بهترین ایمپلنت شهرکرد نکاتی برای خرید خمیر دندان مخصوص کامپوزیت را مورد بررسی قرار می دهیم.

عدم وجود مواد پراکسیدهیدروژن

دومین ویژگی خمیردندان مخصوص کامپوزیت، این است که حاوی مواد پراکسیدهیدروژن نباشد. همانطور که می‌دانید، در ترکیبات خمیر دندان‌های سفید کننده، مادۀ پراکسید هیدروژن وجود دارد. خمیر دندان مخصوص کامپوزیت، فقط وظیفه پاکیزگی دندان‌ها را برعهده دارد و نباید حاوی مواد روشن کنندۀ دندان باشد.

عدم وجود مواد ساینده

یکی از مهمترین ویژگی‌های خمیر دندان مخصوص کامپوزیت، عدم وجود مواد ساینده در ترکیبات آن است. برخی از کارخانه‌های تولید کنندۀ خمیر دندان، از مواد ساینده در ترکیب ساخت خمیر دندان، استفاده می‌کنند. زیرا مواد ساینده باعث از بین رفتن رسوبات روی سطح دندان می‌شود. هرچه مواد ساینده با سطح دندان، تماس بیشتری داشته باشند، به تدریج به بخش‌های زیرین مثل مینای دندان نفوذ کرده و باعث آسیب به این قسمت از دندان می‌شوند.

به همین دلیل؛ در خمیر دندان مخصوص کامپوزیت، نباید از مواد ساینده استفاده کرد. چرا که ممکن است بر اثر برخورد مواد ساینده با سطح کامپوزیت ونیر، خللی در دندان ایجاد شود. توجه داشته باشید که مقاومت و استحکام مواد کامپوزیت، نسبت به دندان طبیعی، کمتر است. بنابراین خیلی زودتر، در اثر برخورد با مواد ساینده آسیب می‌بیند.

استفاده از خمیر دندان پولیش دار برای کامپوزیت

معمولاً پزشکان استفاده از خمیر دندان پولیش دار را برای دندان‌هایی که کامپوزیت شده‌اند، مناسب نمی‌دانند. در خمیر دندان پولیش دار نوعی مواد ساینده وجود دارد که باعث می‌شود رسوبات و جرم روی دندان به طور کامل از بین برود.

بنابراین، مشکلی برای یک یا دوبار استفاده از این نوع خمیر دندان وجود ندارد. ولی پیشنهاد می‌شود به هیچ وجه به صورت مداوم از خمیر دندان پولیش دار استفاده نکنید. این نوع خمیردندان‌ها، برای از بین بردن تیرگی و تغییر رنگ دندان بسیار مؤثر هستند. به مرور زمان محتویات موجود در این نوع خمیر دندان ممکن است وارد مینای دندان شده و باعث آسیب و خراش سطح دندان‌ها شود. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت خمیر دندان پولیش دار بسیار قوی است و قادر است سطح کامپوزیت را نیز خراش دهد.

فرآیند جایگذاری و نصب روکش دندان | بهترین ایمپلنت شهرکرد

خمیر دندان با خاصیت ضد حساسیت برای کامپوزیت

این نوع خمیر دندان‌ نه تنها برای کامپوزیت مناسب است، بلکه معمولاً پیشنهاد می‌شود از خمیر دندان ضد حساسیت به طور عادی برای مسواک زدن استفاده شود. البته این استفاده نباید به مدت طولانی، باشد. دندان‌های کامپوزیت شده‌ حساسیت بسیار بالایی دارند و ممکن است به مواد غذایی گرم یا سرد یا حتی نوشیدنی‌های حاوی کافئین واکنش نشان دهند. این موضوع باعث شکسته شدن کامپوزیت و تغییر رنگ آن می‌شود. به همین دلیل بسیاری از افراد تصور می‌کنند، می‌توانند با استفاده از خمیردندان‌های پولیش شده یا خمیر دندان‌هایی که حاوی مواد ساینده هستند رنگ کامپوزیت دندان را روشن کنند و تغییر رنگ یا تیرگی آن را از بین ببرند، اما این کار به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

بهتر است در صورت تغییر رنگ دندان‌ها به دندانپزشک مراجعه کنید تا کامپوزیت را برای شما تعویض کند. در ساخت خمیردندان‌های ضد حساسیت، از فرمولاسیون خاصی استفاده می‌شود که باعث خواهد شد مواد شیمیایی درون خمیردندان هیچگونه آسیبی به کامپوزیت وارد نکند. این نوع خمیر دندان حتی به شخص کمک می‌کند تا میزان حساسیت کامپوزیت دندان را کاهش داده و از شکسته شدن آن جلوگیری کرده یا باعث افزایش طول عمر کامپوزیت شود.

صفحه اینستاگرام دکتر مهران دانشمند متخصص ایمپلنت شهرکرد

عوارض فلوراید برای کامپوزیت

همه ما در رابطه با فواید استفاده از فلوراید برای سلامت و افزایش طول عمر دندان‌ها، شنیده‌ایم. فلوراید یک مادۀ معدنی کاملاً مناسب برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و تجمع باکتری‌ها روی سطح دندان‌هست. زمانی که شما مواد مضر مثل نوشیدنی‌های کافئین دار یا مواد حاوی شیرینی و قند مصرف می‌کنید، نوعی مادۀ اسیدی روی سطح دندان آزاد می‌شود که باعث ایجاد پوسیدگی شده و در دراز مدت ممکن است به دندان آسیب بزند.

بسیاری از مشکلات دندانی مثل ایجاد حفره در دندان یا شکستگی دندان‌ها به همین دلیل ایجاد می‌شود. معمولاً پزشکان توصیه می‌کنند از فلوراید برای جلوگیری از پوسیدگی دندان استفاده شود. بنابراین این مادۀ معدنی برای جلوگیری از آسیب رسیدن به کامپوزیت دندان، مناسب است. پیشنهاد می‌شود به صورت مداوم، مورد استفاده قرار بگیرد.

کامپوزیت نیز مانند دندان طبیعی به عوامل ایجاد پوسیدگی، حساس است و خیلی زود ممکن است به علت تجمع باکتری‌ها، دچار شکستگی شود. با کمک خمیردندان‌های حاوی فلوراید، می‌توان از ایجاد این پوسیدگی جلوگیری کرد.

دکتر مهران دانشمند در دکتر آفبهترین ایمپلنت شهرکرد در کلینیک 24


مطالب پیشنهادی برای مطالعه :

فواید و مضرات لمینت دندان

پس از کامپوزیت دندان چه نکاتی را رعایت کنیم؟

دلایل سیاه شدن لثه بعد از ایمپلنت چیست؟

دسته بندی : مطالب آموزشی بهترین ایمپلنت اصفهان و شهرکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *