نکاتی در مورد ایمپلنت دندان زایگما

نکاتی در مورد ایمپلنت دندان زایگما | بهترین ایمپلنت شهرکرد | بهترین ایمپلنت اصفهان |

بررسی نکاتی در مورد ایمپلنت دندان زایگما

ایمپلنت دندان زایگما یا ایمپلنت دندان زایگماتیک به جای ایمپلنت دندان معمولی استفاده می شود. اما این دو نوع ایمپلنت با یکدیگر تفاوت زیادی دارند. به یاد داشته باشید که استخوان گونه کییت و تراکم بیشتری نسبت به استخوان فک دارد. برای کاشت ایمپلنت دندان عمولی نیاز است که استخوان دارای کیفیت مناسبی باشد. زمانی که استخوان بیشتر از حد معمول تحلیل رفته باشد و از کیفیت مناسبی برای استخوان برخوردار نباشد و علاوه براین با افزایش پنوماتیک شدن سینوس فک بالا همراه باشد بدون شک ایمپلنت دندان معمولی را در فک بالا خلفی غیرممکن می کند. در این مطلب از سایت دکتر مهران دانشمند، بهترین ایمپلنت شهرکرد نکاتی در مورد ایمپلنت دندان زایگما را مورد بررسی قرار می دهیم.

موارد کاشت ایمپلنت زایگما

انجام مراحل کاشت ایمپلنت دندان نیاز به شرایط مناسب و کافی دارد. در صورتی که این شرایط لازم بخصوص کیفیت یا مقدار استخوان فک بالا مهیا نباشد بایستی از ایمپلنت دندان زایگما استفاده کرد. برخی شرایط مانند جذب و تحلیل استخوان و همچنین پنوماتیک شدن سینوس فک بالا یا ترکیبی از هر دو مورد می تواند سبب شود که حجم استخوان در حد نرمال نباشد. از نظر علم دندانپزشکی برای قراردادن پایه های ایمپلنت دندان در ناحیه خلفی فک فوقانی بایستی در حدود 10 میلی متر باشد. از پیوند استخوان و لیفت سینوس برای افزایش حجم استخوان فک استفاده می شود. اما هر کدام از این روش ها مزایا و معایب خاص خود را دارد.

در این میان ایمپلنت دندان زایگما جهت توانبخشی غده آتروفیک فک بالا تحت عنوان گزینه ای مناسب برای پیوند استخوان در سالهای اخیر بسیار استفاده شده است. به طور تقریبی و طبق آمار بدست آمده نتایج رضایت بخشی از سوی بیماران بدست آمده است.

مزیت های ایمپلنت دندان زایگما

نحوه کاشت ایمپلنت زایگما یا زایگوماتیک به نحوی است که از روش های ترمیم کننده پشتیبانی می کند و امکان بارگیری فوری را نیز فراهم می کند. این روش برای افرادی که دارای افت شدید استخوان هستند مناسب بوده و آنها می توانند پروتز موقت ثابت را بلافاصله بعد از عمل دریافت کنند و از انتظار طولانی مدت فرایند کاشت و درمان و همچنین چندین عمل جراحی نجات دهند.

ایمپلنت اینترالاک و کاربرد های آن | بهترین ایمپلنت شهرکرد

از دیگر مزایای کاشت ایمپلنت دندان زایگما می توان به بازدیدهای بالینی کمتر و همچنین مداخله کمتر تهاجمی در مقایسه با مراحل پیوند اشاره نمود. در شرایطی که بیمار مجبور است برای مدت طولانی از پروتز استفاده کند، احتمال از بین رفتن مقدار بسیار زیادی از استخوان حمایت کننده وجود دارد که به مرور زمان باعث سقوط یا از بین رفتن قد صورت می شود. با کمک ایمپلنت دندان زایگما می توان این ریزش ساختار را اصلاح و چهره جذاب و جوان به بیمار عرضه نمود.

صفحه اینستاگرام دکتر مهران دانشمند متخصص ایمپلنت شهرکرد

در نظر داشته باشید که بعد از قرار دادن جراحی ایمپلنت زیگوماتیک به طور معمول در همان روز با کمک تجهیزات مدرن و تخصص و مهارت دندانپزشک اقدام به قرار گیری یک پل رزین بر روی دندان خواهند نمود. فراموش نکنید که این یک مزیت بسیار بزرگ برای فرد بوده که فرایند طولانی مدت که حدود 9 الی 18 ماه به طول می انجامد تنها در یک روز و با دقت فراوان انجام می شود.

برای آن دسته از افرادی که به تحلیل شدید استخوان فک بالا دچار هستند، از روش پیوند گسترده استفاده می شود اما در این میان یک روش جایگزین و باب میل بیمار وجود دارد که در آن با لنگر انداختن در استخوان زایگوماتیک، سیستم ایمپلنت زایگما می تواند پروتکل بارگذاری فوری را فعال کند. با کمک این روش بیمار یک روند سریع و البته رضایت بخش را تجربه خواهد کرد. این روش برای افرادی که از ریزش استخوان فک بالا به ستوه آمده اند بسیار موثر و کارساز است.

سایر مزایای ایمپلنت زیگوماتیک

اگر بخواهیم این مزایای و منافع را به صورت خلاصه مطرح کنیم شامل موارد زیر خواهد شد:

 • مزیت آن نسبت به عمل پیوند استخوان که زمان و هزینه زیادی را در بر می گیرد .
 • زمان بهبودی آن بسیار سریع می باشد
 • گزینه ای موثر برای بیمارانی که به دلیل مشکلات استخوان فک نمی توانند ایمپلنت معمولی داشته باشند.
 • جایگزین عالی برای پروتز
 • شامل یک پروسه ایمن با میزان موفقیت بال و بلند مدت
 • بهبود ظاهر فوری و راحتی در عملکرد
 • از ایمپلنت های معمولی بلندتر است
 • ایمپلنت زایگما فرایندی بی خطر با نرخ موفقیت طولانی مدت است
 • تنها پس از یک روز بعد از جراحی بیمار قادر خواهد بود که غذاهای معمولی حتی سفت و ترد را مصرف کند

چگونگی عملکرد ایمپلنت دندان زایگما

 • اگر به ایمپلنت های معمولی دقت کرده باشید خواهید دید که این نوع ایمپلنت به صورت ثابت داخل استخوان فک بالا که تحت عنوان ماگزیلا شناخته می شود، جایگذاری می شود. چنانچه ماگزیلا اسیب ببیند و یا تحلیل رود، کاشت ایمپلنت دندان معمولی امکان پذیر نخواهد بود. در این شرایط متخصص از ایمپلنت دندان زیگوماتیک استفاده می کند و آن را در توده استخوانی تکیه می دهد.
 • این نوع از ایمپلنت ها از طریق پوسته آلوئولار و سینوس ماگزیلا کار گذاشته می شوند و به استخوان زیگوماتیک تکیه داده می شوند. در نظر داشته باشید در شرایطی که تخریب ماگزیلای قدامی بیشتر از حد مجاز باشد می توان از دو ایمپلنت زیگوماتیک اضافی در قسمت جلوتر استفاده نمود.
 • ارتفاع ایمپلنت ها زیاد است از این رو متخصص ناچار است که فرایند ایجاد حفره را به صورت گسترده انجام دهد. فراموش نکنید که انجام اسکن های سی تی و CBCT پیش از جراحی لازم و ضروری می باشد تا نمای جامعی فراهم شود و اطمینان حاصل شود که عمل کاشت به صورت دقیق انجام می شود.
 • برای اینکه بیمار دردی را احساس نکند متخصص از داروهای آرامش بخش استفاده می کند. پس از اینکه جراحی انجام شد بایستی ایمپلنت زایگما را به طور موقت به یک بریج ثابت متصل کرد. در نظر داشته باشید زمان بهبود این فرایند حدود چند ماه خواهد بود. پس از التیام کامل نوبت به ترمیم (روکش) نهایی بر روی ایمپلنت خواهد رسید.

مدت طول درمان کارگذاشتن ایمپلنت زایگوماتیک

اگر بخواهیم زمان دقیق انجام انواع پیوند استخوان و کاشت ایمپلنت زایگما را تخمین بزنیم، بلافاصله و در حین عمل جراحی می باشد. اندازه های مختلف ایمپلنت در سایزهای مختلف از 3 تا 5.52 میلی متر ساخته می شود. براساس استانداردهای دندانپزشکی سر ایمپلنت زایگما به نحوی طراحی شده است که پروتز را با زاویه 45 درجه به محور طولانی ایمپلنت بچسباند.

ایمپلنت فک بالا و پایین زایگماتیک برای بیمارانی مناسب است که تمامی دندان های خود را در قسمت فک بالایی از دست داده اند. یا مخصوص بیمارانی است که به دلیل بیماری هایی همانند پریودنتیت تهاجمی عمومی، دارای دندان های شکسته و یا بسیار متحرک هستند. براساس گزارش هایی که در طی این چند سال از موفقیت ایمپلنت زایگما منتشر شده است چیزی بالغ بر 97 الی 98 درصد موفقیت را به همراه داشته است.

دکتر مهران دانشمند در دکتر آفبهترین ایمپلنت شهرکرد در کلینیک 24


مطالب پیشنهادی برای مطالعه :

بررسی ایمپلنت دندان کره ای NeoBiottech

علل ایجاد عفونت در ایمپلنت دندان

جایگزین های ایمپلنت دندان برای کودکان

دسته بندی : مطالب آموزشی بهترین ایمپلنت اصفهان و شهرکرد

1 thoughts on “نکاتی در مورد ایمپلنت دندان زایگما”

 1. استخوان فکم به شدت تحلیل رفته بود و برای اینکه درگیر درمان زمانبر پیوند استخوان نشم دکتر دانشمند پیشنهاد کاشت ایمپلنت با تکنیک زایگوماتیک دادند . توضیح کارشون برای من سخته ولی خیلی به من کمک شد تونستم زودتر از زمانی که فکر میکردم ایمپلنت دندانمو داشته باشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *