پالاتال اکسپندر

پالاتال اکسپندر | بهترین ایمپلنت شهرکرد | بهترین ایمپلنت اصفهان |

معرفی وسیع کننده کام یا پالاتال اکسپندر

یکی از دستگاه‌هایی که در حل مشکلات فک و ارتودنسی دندان به کمک دندانپزشک می‌آید پالاتال اکسپندر یا همان وسیع کننده کام دهان می‌باشد. استفاده‌ی اصلی این دستگاه برای درمان سه ناهنجاری مهم کراودینگ دندان، کراس بایت و همچنین دندان نهفته می‌باشد. همچنین این دستگاه یعنی، پالاتال اکسپندر مناسب کودکانی است که در سن رشد قرار دارند و هنوز استخوان فک و سقف دهان آن‌ها تکامل نیافته است. در این مطلب از سایت دکتر مهران دانشمند، بهترین ایمپلنت شهرکرد با ما همراه باشید تا تمام اطلاعات مورد نیازتان درباره‌ی پالاتال اکسپندر را شرح داده و همچنین مزایا و معایب آن را برای شما بازگو کنیم.

پالاتال اکسپندر به چه منظوری استفاده می شود؟

قبل از اینکه با جزئیات و مفهوم وسیع کننده کام دهان یا پالاتال اکسپندر آشنا شوید بهتر است که بدانید پالاتال، همان کام دهان یا سقف دهان و اکسپندر نیز وسیع کننده می باشد. پالاتال اکسپندر وسیله‌ای می‌باشد که به منظور وسیع یا پهن کردن سقف و کام دهان استفاده می‌شود، کاربری اصلی این دستگاه در سن رشد و بخصوص قبل از بلوغ می‌باشد که هنوز فک و دهان بیمار به صورت کامل رشد نکرده و بهترین موقع برای تغییر شکل آن است.

بعضاً افرادی هستند که بخاطر کوچک بودن دهان و فک خود مشکلاتی را تجربه می‌کنند و نمی‌توانند دهان خود را از حد خاصی بیشتر باز کنند که می‌تواند در حرف زدن و غذا خوردن مشکل بسیار آزار دهنده‌ای باشد.

کاربرد اصلی پالاتال اکسپندر چیست؟

همانطور که در بخش های بالایی متن اشاره کردم پالاتال اکسپندر یا وسیع کننده کام دهان از دستگاه‌های کاربردی برای انجام ارتودنسی می‌باشد. این دستگاه می تواند به بهبود سه نوع از ناهنجاری‌های فک و دندان ها کمک کند. کاربردهای این دستگاه ارتودنسی عبارتند از:

1- کراس بایت

یکی از مهمترین مشکلات و ناهنجاری‌هایی که در دهان بوجود می‌آید کراس بایت یا همان جلو زدگی دندان‌های فک پایینی می‌باشد. این مشکل باعث می‌شود که تراز دندان‌ها بهم خورده و ناهنجاری بین آن‌ها ایجاد شود.

2- کراودینگ

اگر که کودک شما فک کوچکی داشته باشد و همچنین ازدحام دندان ها در دهان انقدر زیاد باشد که در دندان‌ها در فک قرار نگیرند، به این حالت می‌گویند بیمار دچار کرادوینگ شده است. مفهوم این واژه در زبان انگلیسی به معنای تراکم زیاد یا شلوغ بودن می‌باشد.

مقایسه‌ ارتودنسی و کامپوزیت دندان‌ ها | بهترین ایمپلنت شهرکرد

3- دندان نهفته

دیگر ناهنجاری بسیار مهمی که توسط دستگاه وسیع کننده کام و سقف دهان و در سنین کودکی و قبل از تکمیل رشد استخوان های فک، قابل درمان است، وجود دندان نهفته در فک می‌باشد. اگر که دندانی به صورت نهفته در فک شما باشد و به دلایلی خارج نشود، متخصص ارتودنسی برای جلوگیری از مشکلات، به کمک این دستگاه فک و کام را گسترش داده و فضایی برای خروج دندان ایجاد می‌کند.

صفحه اینستاگرام دکتر مهران دانشمند متخصص ایمپلنت شهرکرد

آیا پالاتال اکسپندر دردناک است؟

بله در هنگام نصب اولیه آن به علت اینکه اولین بار است کودک از پالاتال اکسپندر استفاده می کند و فشاری که پالاتال اکسپندر به سقف دهان و لثه ها وارد می کند ممکن است که درد را حس کنند و باعث ناراحتی کودک شود، اما بعد از گذشت مدتی کم کم درد آن از بین می رود و به آن عادت می کنند.

بهترین سن برای استفاده از پالاتال اکسپندر چه موقع است؟

بهترین زمان استفاده از وسیع کننده کام زمانی است که کودک هنوز به بلوغ نرسیده است و هنوز در حال رشد است. متخصصان این دوران را دوران طلایی درمان می نامند. هرچه دیرتر برای درمان اقدام کنید روش های درمان کمتر تاثیر گذار خواهد بود. البته شدت ازدحام دندانها هم بی تاثیر نیست اما بهترین سن برای مراجعه بین ۱۲ تا ۱۴ سال می باشد.

معایب پالاتال اکسپندر کدام اند؟

بر خلاف مزیت‌های فراوان این روش و استفاده از پالاتال اکسپندر، شاهد این موضوع هستیم که این دستگاه همراه با بهبودی مشکلات، باید گفت این دستگاه معایبی نیز دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

  • افزایش بیش از حد فاصله بین دندان ها
  • افزایش آب دهان
  • ایجاد سر درد
  • اختلال تکلم و گفتار

اکسپندر فک پایین و اکسپندر فک بالا

نوع درمان در همه بیمار ها متفاوت است و شبیه به هم نیست بعضی از بیماران احتیاج به اکسپندر فک بالا و بعضی هم احتیاج به اکسپندر فک پایین دارند. اکسپندر فک بالا زمانی استفاده می شود که بین فک و کام بالا نیاز به پهن شدن دارد. برای فک پایین نیز زمانی به کار می رود که دندانها دچار ازدحام شده باشند ولی اکسپندر فک پایین باعث پهن شدن فک نمی شود.

دکتر مهران دانشمند در دکتر آفبهترین ایمپلنت شهرکرد در کلینیک 24


مطالب پیشنهادی برای مطالعه :

ایمپلنت همزمان با کشیدن دندان

کاربرد های عکس OPG

ایمپلنت سوئیسی

دسته بندی : مطالب آموزشی بهترین ایمپلنت اصفهان و شهرکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *