کاشت ایمپلنت دندان برای افراد سیگاری

کاشت ایمپلنت دندان برای افراد سیگاری | بهترین ایمپلنت شهرکرد | بهترین ایمپلنت اصفهان |

بررسی کاشت ایمپلنت دندان برای افراد سیگاری

در این مطلب از سایت دکتر مهران دانشمند، بهترین ایمپلنت شهرکرد کاشت ایمپلنت دندان برای افراد سیگاری را مورد بررسی قرار می دهیم. افراد سیگاری هم می توانند از موهبت ایمپلنت بهره ببرند و تقریبا مانعی سر راهشان نیست. اما روند ایمپلنت گذاری و پیش آمدهای بعد از عمل ایمپلنت گذاری برای این افراد، با افراد غیر سیگاری متفاوت است. برای اینکه یک شخص سیگاری واجد شرایط این عمل باشد باید عادات و سبک زندگی خود را تغییر دهد. اگر این افراد نتوانند چنین تغییراتی ایجاد کنند احتمالا نتیجه عمل با شکست مواجه می شود و یا دست کم نگهداری و مراقبت از ایمپلنت در آینده سخت خواهد بود.

تاثیرات مصرف سیگار بر ایمپلنت دندان :

به دلیل تأثیر مضر نیکوتین، تنباکو و سیگار، جراحی کاشت دندان در همه اشخاصی که سیگار می کشند موفقیت آمیز نخواهد بود. سیگار و دود آن از چند روش مختلف روی میزان موفقیت این عمل جراحی تاثیر میگذارند:

صدمه به لثه ها و استخوان های فک

دود سیگار ساختارهای موجود در قسمت داخلی دهان شما را می سوزاند و حتی می تواند به غدد بزاقی آسیب وارد کرده یا آن ها را مسدود کند. و این اتفاق باعث خشکی دهان می شود. زیرا سیگار عملا دشمن غدد تولید کننده بزاق است. کمبود بزاق می تواند منجر به پوسیدگی دندان و بیماری لثه شود و توده استخوانی که ایمپلنت را احاطه کرده تضعیف میکند.

کاهش سرعت عملکرد سیستم دفاعی و سیستم ایمنی بدن

نیکوتین از هر طریقی که وارد بدن شود، جریان اکسیژن و خونرسانی را به استخوان و بافت دهان محدود می کند. از آنجا که در دوره نقاهت ایمپلنت، استخوان فک به این اکسیژن و جریان خون احتیاج دارد، قرار گرفتن در معرض نیکوتین باعث کاهش سطح عملکرد دفاعی و ایمنی بدن و در نتیجه کاهش توانایی در روند بهبودی میشود.

 مانع از آمیختن و احاطه کردن ایمپلنت توسط استخوان

علاوه بر کاهش جریان خون و اکسیژن به استخوان جهت ترمیم، نیکوتین و سیگار کشیدن مانع از فرآیند همجوشی یا جوش خوردن استخوان فک به ایمپلنت دندانی میشود. آزمایشات بالینی نشان داده است که افراد سیگاری در مقایسه با افراد غیر سیگاری در معرض خطر بیشتری برای شکست فرآیند استئواینتگریشن هستند.

دندان مناسب برای کاشت ایمپلنت | بهترین ایمپلنت شهرکرد

طول مدت ممنوعیت سیگار بعد از ایمپلنت دندان

مانند هر عمل جراحی دیگری، برای اطمینان از حصول بهترین نتایج در عمل کاشت ایمپلنت دندان برای سیگاری ها ، باید مطابق دستورالعمل ها و توصیه های متخصص دندانپزشکی یا جراح دندان عمل کنید. شما موظف هستید که تمام توصیه های قبل و بعد از عمل را مو به مو انجام دهید وگرنه تضمینی برای موفقیت عمل ایمپلنت شما به عنوان یک فرد سیگاری وجود ندارد. به عنوان مثال شما باید رژیم غذایی مناسبی داشته باشید، سیگار و نوشیدنی های الکلی نکشید و ننوشید.

معمولا قبل از اینکه انجام دهید متخصص از شما خواهد خواست که به مدت دست کم 2 هفته قبل از عمل سیگار نکشید. اینکار برای پیشگیری از بروز خونریزی حین عمل و اختلال در انجام کاشت و همچنین در دوره نقاهت می شود. در نظر داشته باشید که ایمپلنت برای افراد سیگاری کاشته می شود اما بلاخره با محدودیت هایی همراه است.

بعد از عمل هم بهتر است کلا سیگار را ترک کنید. اما اگر به شدت وابسته به مصرف سیگار هستید و نمیتوانید به این زودی ها ترک کنید، دست کم 2 تا 3 ماه بعد از جراحی ایمپلنت سیگار نکشید و اگر بعد از آن کشیدید حتما آن را مدیریت کنید. اگر در این دوره 2 تا 3 ماهه سیگار بکشید ممکن است با شکست ایمپلمنت دندان مواجه شوید و یا ایمپلنت جوش نخورد.

صفحه اینستاگرام دکتر مهران دانشمند بهترین ایمپلنت شهرکرد

درد دندان با مصرف سیگار بعد از ایمپلنت دندان

در چند روز اول بعد از عمل، بدن شما لخته های خونی ایجاد می کند تا از ورود مواد غذایی و باکتری ها به محل عمل جلوگیری کند. اقداماتی مانند استنشاق دود، تف کردن آب دهان یا مکیدن مایعات از داخل نی می تواند این لخته های خون را شل کرده و باعث یک حالت فوق العاده دردناک میشود. بنابراین حتما حتما و حتما طی 72 یاعت بعد از عمل کارهای ذکر شده را انجام ندهید.

کاهش تاثیر سیگار بر ایمپلنت دندان

در ادامه این مقاله نکاتی ذکر شده که در صورت عمل به آن ها می توانید بهتر از ایمپلنت خود مراقبت و نگهداری کنید و شانس خود را برای داشتن یک دندان دائمی خوب افزایش دهید:

  • بهترین راه برای کاهش خطر شکست ایمپلنت و بهبود سلامت کلی شما بعد از این عمل، قطع مصرف سیگار است. هر طور شده سیگار را ترک کنید.
  • میتوانید از پزشکان کمک بگیرید یا از مراکز و گروه های حمایتی برای ترک سیگار استفاده کنید.
  • حداقل یک هفته قبل از عمل و حداقل دو ماه بعد از آن از مصرف سیگار خودداری کنید.
  • دندان های خود را مسواک زده و بعد از سیگار کشیدن از دستگاه های شوینده فشاری دهان و دندان استفاده کنید.
  • برای انجام معاینات دقیق و شستشوی تخصصی دندان ها به صورت منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

دکتر مهران دانشمند در دکتر آفبهترین ایمپلنت شهرکرد در کلینیک 24


مطالب پیشنهادی برای مطالعه :

روند رشد دندان‌های انسان

دلایل سیاه شدن دندان کودک

روش های مختلف ترمیم دندان

دسته بندی : مطالب آموزشی بهترین ایمپلنت اصفهان و شهرکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *