باید ها و نباید های جراحی بلفاروپلاستی

بهترین ایمپلنت شهرکرد | بهترین ایمپلنت اصفهان | باید ها و نباید های جراحی بلفاروپلاستی

جراحی پلک و مراقبت های آن

بلفاروپلاستی Blepharoplasty یا جراحی پلک، یک روش نسبتاً تهاجمی برای زیبایی و جوانسازی پوست اطراف چشم می باشد که به صورت سرپایی (بدون نیاز به بستری و بیهوشی) انجام می شود. در این روش پوست و چربی های اضافی در پلک پایین یا بالا توسط لیزر حذف شده و بخیه های ریزی در نواحی جراحی شده ایجاد می شود. بلفاروپلاستی رفع پف زیر چشم و پوست اضافی که منجر به چروک می شود و همچنین افتادگی پلک بالا را با دستیابی به میدان دید بهتر نتیجه می دهد. مانند هر عمل جراحی دیگر برای انجام بلفاروپلاستی نیز باید در جلسه مشاوره ای با پزشک شرکت کنید و تاریخچه پزشکی خود را با او در میان بگذارید؛ در نتیجه پزشک بررسی میکند که آیا کاندید مناسبی برای این جراحی هستید یا خیر.

بعد از بلفاروپلاستی عوارض جانبی محدودی مانند تورم، خشکی یا آبریزش چشم، تاری دید و پوسته دادن پلک ها را دارد که با رعایت دستورالعمل های مراقبتی به سرعت رفع خواهد شد و نتیجه بهتری مشاهده می شود. اما قبل از آن به مراقبت های قبل از جراحی بلفاروپلاستی می پردازیم :


همراه ما باشید با مطالب آموزنده و خواندنی از سایت دکتر مهران دانشمند بهترین متخصص ایمپلنت اصفهان :


بهترین ایمپلنت شهرکرد | بهترین ایمپلنت اصفهان | باید ها و نباید های جراحی بلفاروپلاستی

مراقبت های قبل از جراحی پلک

قبل از بلفاروپلاستی پلک حتما به نکات زیر دقت کنید :

 1. ۱تا۲هفته پیش از عمل از داروهای رقیق کننده خون،داروهای ضدانعقادی،مسکن هایی مانند ایبوپروفن مصرف نکنید زیرا این داروها خطر خون ریزی را بیشتر می کنند.
 2. صبح روز جراحی باید داروهای ضروری خود مانند داروی فشار خون را همراه با کمی آب مصرف کنید.
 3. روز جراحی حتما صورت خود را بشویید و هیچ گونه آرایشی روی صورت خود انجام ندهید.
 4. طوری برنامه ریزی کنید که بعد از جراحی شخصی شما را به منزل برگرداند و برای چند ساعت از شما مراقبت کند.
 5. به مدت ۲ الی ۵ روز بعد از جراحی باید از مسکن استفاده کنید.
 6. ۷ الی ۱۰ روز بعد از عمل می توانید آرایش کنید و ۲ الی ۳ هفته بعد می توانید از لنزهای تماسی استفاده کنید.
 7. ۱ الی ۲ هفته بعد از عمل می توانید کار های خود را از سر بگیرید.
 8. بهبودی کامل ممکن است چند ماه طول بکشد.
 9. چشمان خود را پاکیزه نگه دارید.
 10. برای کاهش تورم و کبودی از کمپرس سرد استفاده کنید.
 11. تلویزیون نگاه نکنید.
 12. از لنزهای تماسی به مدت ۷۲ ساعت استفاده نکنید.
 13. معمولاً از بخیه‌های جذبی برای جراحی پلک استفاده می‌شود که طی ۴ تا ۷ روز خود به خود از بین می‌روند. اگر از بخیه غیرجذبی استفاده شود، باید یک هفته بعد از جراحی برای کشیدن بخیه‌ها به کلینیک مراجعه کنید.
 14. از انجام کارهای فیزیکی سخت بپرهیزید.
 15. سر خود را به هنگام استراحت و یا خواب بالا نگه دارید.
 16. از قطره ی چشمی برای خیس نگه داشتن چشم هایتان استفاده کنید.
 17. به طور منظم از داروهای تجویز شده استفاده کنید.
 18. برای استفاده از لنزهای طبی باید تا زمان خوابیدن تورم پلک صبر کنید. در حدی که لنز بدون اذیت در چشم قرار بگیرد. بعد از عمل می‌توانید از عینک استفاده کنید، فقط در گذاشتن و برداشتن عینک ملایمت به خرج دهید که نواحی اطراف چشم آسیب نبینند.

بهترین ایمپلنت شهرکرد | بهترین ایمپلنت اصفهان |. جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین

مراقبت های بعد از عمل پلک

معمولاً بعد از جراحی، پانسمان خاصی بر روی موضع جراحی گذاشته نمی‌شود. صرفاً از پماد موضعی برای ترمیم بافت استفاده شده که این موضوع ممکن است باعث تاری دید شود. البته جای نگرانی نیست و این تاری دید، موقتی خواهد بود. در ادامه، مهم‌ترین نکات و مراقبتهای بعد از عمل پلک را مطرح کرده‌ایم :

 • یکی از مهم‌ترین نکات مراقبتهای بعد از عمل بلفاروپلاستی، موضوع شستشو و نظافت چشم‌ها است. بهتر است در دو روز ابتدایی پس از عمل جراحی، از سرم فیزیولوژیک برای شستشوی چشم‌ها استفاده کنید؛ اما بعد از ۲ روز، می‌توان از آب جوشیده سرد نیز استفاده کرد. در هنگام شستشو توجه داشته باشید به هیچ‌وجه محل بخیه‌ها و چشمان خود را فشار ندهید؛ چرا که این موضوع می‌تواند باعث خونریزی شده و صدمات جدی به بافت ترمیم شده بزند.
 • بعد از جراحی زیبایی پلک نیاز است تا به مدت یک هفته از قطره اشک مصنوعی استفاده کنید. به مانند دیگر جراحی‌های مرتبط با چشم (همچون لیزیک)، نیاز است تا میزان خشکی چشم به حداقل برسد؛ چراکه خشکی چشم می‌تواند باعث ایجاد خراش در چشم شده که به تبع آن، ایجاد عفونت محتمل خواهد بود. بهتر است پیش از استفاده از قطره اشک مصنوعی، حتماً دستان خود را به طور کامل شستشو دهید.
 • استفاده از مواد آرایشی تا دو هفته پس از جراحی زیبایی پلک ممنوع است. خصوصاً لوازم آرایشی مخصوص چشم‌ها همچون سایه چشم، خط چشم، ریمل و…
 • یکی دیگر از مهم‌ترین مراقبتهای بعد از عمل بلفاروپلاستی، انجام حرکات و فعالیت‌های بدنی است. تا زمان بهبودی نسبی و بعد از تشخیص پزشک، به هیچ‌وجه حرکات سنگین و سبک ورزشی انجام ندهید. همچنین نیاز است تا مدت حدود یک هفته، از خم شدن، حرکات شدید و یا بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.
 • مهم است تا زمان بهبودی نسبی فعالیت‌های ماهیچه‌های صورت محدود باشد. سعی کنید خنده‌های کنترل شده‌ای داشته باشید و به هیچ وجه فریاد نزنید. ایجاد فشار عضلانی در اطراف نواحی ترمیم شده ممکن است موجب شل شدن آن شود.
 • نیاز است تا دو هفته پس از جراحی از خوردن آسپرین خودداری کنید. مصرف آسپرین ممکن است موجب خونریزی شود. توجه داشته باشید در صورت بروز درد، آن هم به تجویز پزشک از برخی مسکن‌ها می‌توانید استفاده کنید.
 • یکی دیگر از مراقبتهای بعد از عمل بلفاروپلاستی که نیاز است به آن عمل کنید، نکاتی درباره زمان خواب بیمار است. در هنگام خواب، به وسیله پنبه و یا گازهای استریل، پس از ضدعفونی دستان خود، پمادهای اضافه را از روی بخیه‌های پلک‌ها پاک کنید. فراموش نکنید تا زمانیکه بخیه‌ها وجود دارند، استفاده از پمادهای چشمی روزانه دوبار ضروری است.
 • مالیدن پماد درون پلک زیرین باعث تاری دید می‌شود، بنابراین بهتر است این کار را تنها در زمان خواب انجام دهید.
 • معمولاً جراح بین ۵ روز الی یک هفته پس از جراحی، حمام کامل را برای شما تأیید خواهد کرد. بهتر است تا زمانیکه پزشک تشخیص نداده است به نکات مراقبتهای بعد از عمل بلفاروپلاستی عمل کنید و از حمام کامل بپرهیزید؛ چراکه رسیدن بخار و یا مواد شوینده به چشم‌ها ممکن است باعث ایجاد عفونت در محل بخیه‌ها شود.
 • استفاده از کمپرس سرد جهت کاهش تورم و کبودی
 • دوری از فعالیت‌هایی که باعث خشکی چشم می‌شوند به مدت یک هفته تا ۱۰ روز.
 • استفاده از عینک‌های آفتابی در سه هفته اول پس از جراحی لازم است.
 • از بلند کردن وسایل سنگین بپرهیزید.

 

دسته بندی : مطالب آموزشی بهترین ایمپلنت اصفهان و شهرکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *