ترمیم انواع دندان شکسته یا ترک خورده

بهترین ایمپلنت شهرکرد | بهترین ایمپلنت اصفهان | ترمیم انواع دندان شکسته یا ترک خورده | بهترین ایمپلنت شهرکرد

بررسی ترمیم انواع دندان شکسته یا ترک خورده

دندان هر شخصی در طول زندگی می تواند دچار آسیب ها و ترک خوردگی هایی شود. این مشکلات می تواند جزئی یا سنگین باشد. زمانی که ترک خوردگی یا شکستگی جزئی باشد با یک ترمیم ساده می توان دندان دوباره صاحب دندانی سالم شد. اما چنانچه آسیب زیاد و سنگین باشد بایستی در پی درمان آن بود. برای اغلب مواردی که دندان دیگر قابل ترمیم نیست و بایستی کشیده شود، راهی جز انجام ایمپلنت دندان شکسته باقی نخواهد ماند. در مطلب امروز سایت دکتر مهران دانشمند بهترین ایمپلنت شهرکرد ترمیم انواع دندان شکسته یا ترک خورده را مورد بررسی قرار می دهیم.

ایمپلنت دندان شکسته همانند دیگر روش های ترمیم دندان آسیب دیده یا ترک خورد، نیاز به متخصص کارکشته و حرفه ای دارد. بدون شک دندان آسیب دیده یا شکسته دارای درد زیادی است. در صورتی که ترمیم را به بعد موکول کرد چاره ای جز کشیدن دندان و استفاده ایمپلنت دندان باقی نخواهد ماند.

مشکلاتی از جمله ایجاد خراش در زبان، تغییر شکل ظاهری و آسیب رسیدن به دیگر دندان ها باعث می شود که هر چه زودتر برای درمان آن اقدام کرد. ایمپلنت دندان بیشتر در مواقعی رخ می دهد که شخص خیلی دیر برای ترمیم دندان شکسته اقدام کرده باشد.

البته در نظر داشته باشید که دندان شکسته زمانی قابل ترمیم است که آسیب جدی ندیده باشد. چنانچه آسیب به حدی باشد که فرد مجبور به کشیدن دندان شود، چاره ای جز انجام ایمپلنت دندان نمی ماند. برای ترمیم دندان شکسته روش هایی از جمله پولیش دندان، پیوند، قرار دادن کانال ریش و تاج و ایمپلنت دندان شکسته وجود دارد.

ایمپلنت دندان شکسته

همانگونه که در بالا ذکر شد روش های زیادی برای ترمیم دندان آسیب دیده یا ترک خورده وجود دارد. اما در شرایطی که دندان دیگر چاره ای جز کشیده شدن نداشته باشد، بایستی به فکر کاشت ایمپلنت بود. زمانی هم این تصمیم گرفته می شود که عمق ترک ایجاد شده در دندان چنان زیاد باشد که احتمال کشیدن دندان را دو چندان کند.

اکثر متخصص ایمپلنت دندان با دیدن ترک به زیر خط لثه، پیشنهاد کشیدن دندان و کاشت ایمپلنت را می دهند. انتخاب جنس، نوع و برند ایمپلنت دندان بسته به نظر بیمار متفاوت است. اما هر چقدر در این راه از نظر و پیشنهادهای متخصص استفاده شود بدون شک ایمپلنتی ماندگار خواهید داشت.

پایه ایمپلنت دندان شکسته حکم ریشه دندان را دارد. این پایه که از جنس تیتانیوم و سازگار با بدن شخص ساخته شده است، با استخوان فک به خوبی جوش می خورد. مراحل کاشت ایمپلنت دندان به دو صورت تک مرحله ای و یا دو مرحله ای قابل انجام است. در شرایطی که بیمار نیاز فوری به دندان داشته باشد، عمل ایمپلنت فوری یا ایمپلنت یک روزه را انجام می دهند.

مقایسه ایمپلنت دندان با دندان ثابت | بهترین ایمپلنت شهرکرد

انواع شکستگی دندان

دندان شکسته همیشه درد ندارد مگر در مواردی خاص. دندان بنا به هر دلیلی امکان شکسته شدن را دارد. از این رو علم دندانپزشکی شکستگی دندان را بر اساس معیارهای مختلفی دسته بندی می کند از جمله:

صفحه اینستاگرام دکتر مهران دانشمند متخصص ایمپلنت شهرکرد

شکستگی کریزلاین

کریزلاین یا ترک مویی شامل ترک های بسیار ریزی می شود که بدون اینکه آسیب زیادی و یا جدی به ساختمان دندان بزنند، به وجود می آیند. زمانی که این ترک ها به عمق اتصال مینا و عاج امتداد پیدا کند به صورت خط های موازی خود را نشان می هند. این نوع شکستگی جزو ترک خوردگی ها و شکستگی های جزئی بوده و درد خاصی را در برندارد. شکستگی کریزلاین نیازی به ایمپلنت دندان شکسته ندارد.

شکستگی کاسپ دندان

آسیب و شکستگی که در دندان های جونده به وجود می آید را شکستگی کاسپ می گویند. این مدل از آسیب دندانی همانند نوع کریزلاین درد خاصی را به همراه ندارد. اما در صورت درمان نکردن و تعلل در ترمیم آن بدون شک کاشت ایمپلنت دندان را به همراه خواهد داشت.

شکستگی ناکامل دندان

شکستگی ناکامل دندان یا دندان ترک خورده یکی دیگر از انواع شکستگی های دندان است. این آسیب به حدی بوده که از تاج دندان آغاز و تا زیر لثه امتداد می یابد. در این نوع چنانچه ترک خوردگی ترمیم نشود، به مرور زمان باکتری ها تجمع پیدا می کنند و ترک خوردگی بیشتر دیده خواهد شد.

دکتر مهران دانشمند در دکتر آفبهترین ایمپلنت شهرکرد در کلینیک 24


مطالب پیشنهادی برای مطالعه :

کاشت ایمپلنت تک دندان

موارد ترمیم ایمپلنت دندان

موراد کاشت ایمپلنت دندان جلو

دسته بندی : مطالب آموزشی بهترین ایمپلنت اصفهان و شهرکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *