درمان تروما صورت

بهترین ایمپلنت شهرکرد | بهترین ایمپلنت اصفهان | درمان تروما صورت | بهترین ایمپلنت شهرکرد

بررسی درمان تروما صورت

ترومای صورت شامل استخوان‌های شکسته در هر نقطه از صورت است که شامل بینی، استخوان گونه، ناحیه اطراف چشم و فک بالا و پایین است. بیشتر اوقات، به دلیل نوعی ضربه به صورت، مانند تصادف وسایل نقلیه موتوری، آسیب دیدگی ورزشی، زمین خوردن یا دعوا است. گاهی اوقات این اتفاق به دلیل ضعف استخوان‌های صورت رخ می‌دهد. در این مطلب سایت دکتر مهران دانشمند بهترین ایمپلنت شهرکرد قصد بررسی درمان تروما صورت را داریم.

تغریف ترومای صورت

به حالتی گفته می شود که در آن بافت نرم و یا سخت صورت، دهان و فک ها دچار جراحت شده باشند. در ترومای صورت ، دندان ها، استخوان های فک و صورت، و پوست و لثه ها از جمله بخش هایی هستند که ممکن است آسیب ببینند. همچنین تروما می تواند بخش های خاصی مانند نواحی دور چشم ها، غدد بزاقی و اعصاب صورت را نیز درگیر کند. جراحات صورت نه تنها در عملکرد های طبیعی و روزانه ی یک فرد (مانند غذا خوردن و یا بینایی) اختلال ایجاد می کنند، بلکه ظاهر و زیبایی او را نیز تحت تاثیر قرار می دهند. به همین دلیل ممکن است بیمار علاوه بر اختلالات فیزیکی از لحاظ عاطفی نیز آسیب ببیند.

علائم و عوامل تروما صورت

علایم بستگی به شکستگی استخوان‌های صورت دارد. برخی موارد نشانه‌هایی مانند درد، تورم و کبودی از نشانه‌های ترومای صورت است. شاید برای شما پیش آمده باشد که به دلیل سیاهی رفتن چشمتان ، زمین خورده باشید و دچار شکستگی دندان و یا کبودی گونه شده باشید. اگر همچین اتفاقی برایتان افتاده است احتمالا شما ترومای صورت را تجربه کرده اید. بسیاری از اوقات ترومای صورت ممکن است شدید باشد. تصادفات رانندگی، مصدومیت های ورزشی، حوادث کاری، سقوط و اعمال خشونت آمیز، از جمله عوامل اصلی ترومای صورت می باشند. هنگامی که صورت شما دچار جراحات شدیدی می شود، درمان به موقع و فوری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

به همین دلیل در بیشتر مراکز اورژانس همیشه یک جراح فک و صورت حضور دارد تا در مواقع ضروری حضور به موقع و فعال داشته باشد.

عمل جراحی فک | بهترین ایمپلنت شهرکرد

راه های درمان جراحات صورت

بعضی از آسیب های صورت، ضعیف و جزئی هستند. یکی از رایج ترین آن ها زمانی اتفاق می افتد که دندانی شل و یا کنده شود. در بسیاری از مواقع اگر درمان به موقع صورت بگیرد، دندان کنده شده را میتوان دوباره در فک قرار داد.

اگر کاشت دوباره ی دندان امکان پذیر نباشد، می توان از ایمپلنت استفاده کرد که یک جایگزین مناسب و موثر برای دندان از دست رفته می باشد. نوع دیگر از آسیب های نسبتا شایع و جدی تر مربوط به شکستگی استخوان های صورت از جمله گونه ها، استخوان های فک بالا یا پایین و همچنین استخوان های کاسه ی چشم می باشد.

درمان این جراحات همانند درمان شکستگی دست است. در این مواقع استخوان شکسته شده را در جایگاه صحیح خود قرار می دهند و بی حرکت نگه می دارند. از آنجا که گچ گرفتن صورت امکان پذیر نیست، در این شرایط معمولا از تکنیک های دیگری برای بی حرکت کردن استخوان ها استفاده می کنند.
در یکی از این روش ها استخوان های فک بالا و پایین را به وسیله ی یک سیم، طوری به یکدیگر متصل می کنند تا در جایگاه صحیح خود قرار بگیرند و به مرورزمان ترمیم شوند.

صفحه اینستاگرام دکتر مهران دانشمند متخصص ایمپلنت شهرکرد

همچنین می توان از صفحات و یا پیچ های مخصوصی نیز استفاده کرد و استخوان ها را به صورت دائم به هم متصل نگه داشت. اما ترومای شدید یک وضعیت بسیار حساس و بحرانی است چراکه بیش تر از60% افرادی که دچار جراحات شدید صورت می شوند. آسیب دیدگی های شدیدی در سایر نقاط بدن خود نیز دارند.

بسیاری از روش های مورد استفاده برای درمان ترومای شدید، توسط جراحان فک و صورتی توسعه پیدا کرده است که درطول جنگ های کره، ویتنام و خاورمیانه به مداوای مجروحان مشغول بوده اند. در ترومای شدید کنترل تنفس، خون ریزی و همچنین بررسی آسیب های وارد شده به سیستم عصبی در اولویت اصلی قرار دارند.

روش های پیشگیری از ترومای صورت

  • برای پیش گیری از ترومای صورت همیشه از کمربند و کلاه ایمنی استفاده کنید.
  • هنگام ورزش، استفاده از ابزارهای ایمنی و محافظت کننده را فراموش نکنید.
  • از خطر دوری کنید ( مثلا در هنگامی که خواب آلود، خسته و یا آشفته هستید رانندگی نکنید).
  • اگر فعالیت ورزشی خاصی را انجام می دهید که خطر آسیب دیدگی صورت در آن وجود دارد از یک محافظ دهان مناسب استفاده کنید.
  • این وسیله کوچک، شما را از آسیب ها و خطر های جدی حفظ می کند.

اگر شما یا یکی از عزیزانتان دچار آسیب یا ترومای صورت شد حتما با یک جراح فک و صورت مشورت کنید تا بهترین نتیجه را ازمراحل درمانی بگیرید.

 

دکتر مهران دانشمند در دکتر آفبهترین ایمپلنت شهرکرد در کلینیک 24


خدمات تخصصی دکتر مهران دانشمند بهترین متخصص ایمپلنت شهرکرد :

دسته بندی : خدمات بهترین ایمپلنت شهرکرد خدمات جراحی صورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *