مهمترین دلایل پوسیدگی دندان

مهمترین دلایل پوسیدگی دندان | بهترین ایمپلنت شهرکرد | بهترین ایمپلنت اصفهان |

بررسی مهمترین دلایل پوسیدگی دندان

در ادامه این مطلب از سایت دکتر مهران دانشمند، بهترین ایمپلنت شهرکرد قصد داریم به برسی مهمترین دلایل پوسیدگی دندان بپردازیم. حتماً این سؤال برای شما به وجود آمده است که چرا ما دچار پوسیدگی دندان می‌شویم. چند عامل در بروز این مشکل نقش دارند:

1- مصرف دخانیات

دود سیگار باعث حساس شدن بافت استخوان شده و از طرف دیگر کلسیم موجود در استخوان را به شدت مورد حمله قرار می‌دهد. پس دندان‌های شما خیلی زودتر دچار پوسیدگی خواهند شد.

2- عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

اگر بعد از خوردن غذا یا خوراکی‌های ترش و شیرین مسواک نزنیم و از نخ دندان استفاده نکنیم، باقی ماندن مواد غذایی بر روی دندان، بهترین بستر را برای فعالیت و رشد باکتری‌ها فراهم کرده و دندان ما خیلی زود دچار پوسیدگی می‌شود.

3- افزایش سن

با افزایش سن به دلیل اینکه پوکی استخوان و سست شدن استخوان‌ها شدت می‌گیرد، خطر پوسیدگی دندان نیز افزایش خواهد یافت. به همین دلیل با افزایش سن باید بیشتر از قبل به سلامت دندان‌ها اهمیت دهیم.

4- نداشتن رژیم غذایی مناسب

اگر در غذای شما به صورت هفتگی میزان مصرف کلسیم پایین باشد، بنیه استخوان ضعیف شده و به همین دلیل نه تنها در برابر باکتری‌ها حساس‌تر می‌شود بلکه با کوچکترین فشار، دچار ترک و شکستگی خواهد شد.

صفحه اینستاگرام دکتر مهران دانشمند متخصص ایمپلنت شهرکرد

تاثیر لمینت در پوسیدگی دندان ها | بهترین ایمپلنت شهرکرد

مهم ترین علائم پوسیدگی دندان کدام اند؟

هر فردی باید بداند که پوسیدگی دندان به چه صورت رخ می‌دهد. در واقع آگاهی ما از نشانه ‌های پوسیدگی دندان تضمین‌کننده این است که هر چه زودتر به متخصص مراجعه کنیم تا مشکل برطرف شده و سلامت دندان حفظ شود. از مهم‌ترین علائم پوسیدگی دندان عبارتند از:

  • درد به خصوص در زمان خوردن غذا‌ها و نوشیدنی‌های سرد و گرم که به دلیل تحریک شدن عصب دندان اتفاق می‌افتد.
  • از آنجایی که پوسیدگی دندان ناشی از فعالیت‌های باکتریایی است، در نتیجه دهان به تدریج بوی بدی می‌گیرد.
  • رنگ دندان پوسیده تغییر می‌کند. یعنی اگر شما متوجه شدید که رنگ دندان در حال قهوه‌ای شدن است به احتمال زیاد این دندان در معرض پوسیدگی قرار دارد.
  • دندان پوسیده به دلیل اینکه بسیار سست شده است، به راحتی ترک می‌خورد و خیلی زود دچار شکستگی نیز خواهد شد.
  • اگر پوسیدگی دندان پیشروی کند به دلیل اینکه این اتفاق ناشی از فعالیت‌های باکتریایی است بنابراین التهاب لثه نیز رخ می‌دهد.

روش های درمان پوسیدگی دندان

زمانی که علائم پوسیدگی دندان را مشاهده کردید باید به متخصص مراجعه کنید. در اولین قدم باید عکسبرداری از دندان شما انجام گیرد تا مشخص شود پوسیدگی تا چه اندازه پیشروی کرده است. در صورتی که پوسیدگی سطحی باشد، همان بخش پوسیده خارج شده و با مواد مخصوص، ترمیم می‌شود. اما اگر پوسیدگی عمقی بوده و به ریشه دندان و پالپ دندان آسیب وارد کرده باشد، راهی جز عصب کشی باقی نمی‌ماند. گاهی اوقات ما در ترمیم و درمان پوسیدگی دندان به حدی سهل‌انگاری می‌کنیم که پوسیدگی به شدت پیشروی کرده و راهی جز کشیدن دندان نخواهد بود.

دکتر مهران دانشمند در دکتر آفبهترین ایمپلنت شهرکرد در کلینیک 24


مطالب پیشنهادی برای مطالعه :

شکستگی دندان

پیوند لثه مصنوعی

علائم عفونت لثه

دسته بندی : مطالب آموزشی بهترین ایمپلنت اصفهان و شهرکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *