خصوصیات مطب دندانپزشکی خوب و مجهز

بهترین ایمپلنت شهرکرد | بهترین ایمپلنت اصفهان | خصوصیات مطب دندانپزشکی خوب و مجهز

خصوصیات یک مطب دندانپزشکی خوب و مجهز

مطب دندانپزشکی | دندانپزشکی به دلیل حساسیت بالا و اهمیتی که دارد، نیازمند داشتن برخی ویژگی‎ها و نکات‎ منحصر به فرد می‏باشد. در واقع هر شخصیتی نمی تواند، در نقش دندانپزشک قرار بگیرد و مستلزم وجود برخی ویژگی ‎ها و شرایط خاصی است. یکی از نکاتی که در تمام فضاهاي مطب دندانپزشکی بايد رعایت شود، وجود پوشش سراميک و قابل شست و شو می‏ باشد. همچنین صندلي دندان‌پزشکي نيز بايد پوشش‌هاي پلاستيکي قابل شست‌وشو داشته باشد.


همراه ما باشید با مطالب آموزنده و خواندنی از سایت دکتر مهران دانشمند بهترین متخصص ایمپلنت اصفهان :


داشتن چهار بخش مجزا برای هر مطب دندانپزشکی ضرورت دارد که عبارتند از:

بهترین ایمپلنت شهرکرد | بهترین ایمپلنت اصفهان | خصوصیات مطب دندانپزشکی خوب و مجهز

  • اتاق انتظار بیماران

از آنجا که بیماران در یک رده سنی قرار نمی گیرند، لذا قرار گرفتن رده های سنی در کنار هم مشکل زا‎ می‏باشد. سالمندان نمی‎توانند سر و صداهای خردسالان را تحمل کنند. از این ایجاد دو اتاق انتظار مجزا ضروری به نظر‎ می‏رسد. در اتاق انتظار کودکان قرار دادن عروسک، اسباب بازی نیز‎ می‏تواند آنها را سرگرم کند تا از سر و صدا کردن بپرهیزند.

  • سرویس بهداشتی

یکی از اصلی‎ترین بخش‎های هر مطبی و از جمله مطب دندانپزشکی، قسمت سرویس بهداشتی‎ می‏باشد که تمامی امکانات رفاهی از قبیل دستمال توالت، مایع دستشویی، آینه و … باید در آن قرار داده شود. توصیه‎ می‏ شود تا سرويس بهداشتي جداگانه‌اي براي کودکان و بزرگسالان در نظر گرفته شود.

  • بخش پذیرش

مکانی که بیماران پذیرش‎ می‏شوند، باید مجزا از سایر قسمت‎های مطب باشد. قسمت پذيرش بايد به گونه ای باشد که در يک سمت مراجعان و در سمت ديگر کارکنان مطب قرار بگيرند و در عين حال مراجعه‌کنندگان بتوانند در حالت ايستاده، نشسته (مخصوص افراد ناتوان و کم‌توان جسمي) با کارکنان مطب صحبت کرده و فرم‌هاي لازم را پر کنند. همچنین براي منشي مطب که مسووليت پذيرش بيماران و بايگاني پرونده‌ها را بر عهده دارد نيز بايد فضاي مکان جداگانه ای در نظر گرفته شود.

  • فضای درمانی

فضای درمانی شامل اتاق دندانپزشک، اتاق استريليزاسيون و لابراتوار‎ می‏باشد. در برخي از مطب‌هاي مدرن براي اينکه بيماران از شرايط استريليزه مطمئن شوند، يک اتاق استرليزه شيشه‌اي وسط کلينيک قرار‎ می‏دهند که تجهیزات دندانپزشکی در آن قرار‎ می‏گیرد. این امر موجب جلب اعتماد و اطمینان بیماران نسبت به نظم و رعایت بهداشت در مطب‎ می‏باشد.

بهترین ایمپلنت شهرکرد | بهترین ایمپلنت اصفهان | تجهیزات مطب دندانپزشکی خوب

تجهیزات مطب دندانپزشکی خوب

صندلی دندانپزشکی، یکی از تجهیزات اساسی در کلینیک دندانپزشکی است. این صندلی باید قابل تنظیم و قابل حرکت باشد تا بتوان به راحتی به دستگاه‌ های مختلف دسترسی داشت.
دستگاه برش لیزر، یکی از تجهیزات مورد نیاز برای تاسیس کلینیک دندانپزشکی است. این دستگاه برای انجام عملیات‌ های برش و حفاری در دندان‌ ها استفاده می‌ شود و به دلیل دقت بالا و عدم نیاز به برش با سوزن، از محبوبیت بالایی برخوردار است.

دستگاه پانورکس، یکی از تجهیزات پایه در کلینیک دندانپزشکی است. این دستگاه برای تهیه تصاویر سه بعدی از دندان‌ ها و فک‌ ها استفاده می‌ شود و به دنبال تشخیص دقیق‌ تر و درمان بهتر برای مراجعین می‌ باشد.

دستگاه اسکالر، یکی از تجهیزات مورد نیاز برای تاسیس کلینیک دندانپزشکی است. این دستگاه برای پاک کردن زمینه دندان‌ ها و حذف پلاک و سایر آلودگی‌ های دندانی استفاده می‌ شود.
دستگاه خشک کن، یکی از تجهیزات پایه در کلینیک دندانپزشکی است. این دستگاه برای خشک کردن دندان‌ ها و سطوح دیگر مورد استفاده قرار می‌ گیرد و به دلیل سرعت بالا و امکانات گوناگون، از محبوبیت بالایی برخوردار است.

مطب دندانپزشکی باید از تمامی تجهیزات و امکانات روز دنیا برخودار باشد. این امکانات عبارتند از:

یونیت و صندلی، کمپرسور، آمالگاماتور، كاویترون (دستگاه جرم گیری دندان)، لایت كیور (نور سرد)
اینسترومنت‎ها شامل توربین، ایرموتور، میكرو موتور، پوآر، آب و هوا، هندپیس، آنگل و ایر اسكلر
استریلیزاتور، رادیولوژی (تك دندان)، ساكشن‎ها، موتور آویز، تابوره و …

دسته بندی : مطالب آموزشی بهترین ایمپلنت اصفهان و شهرکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *